Ukrajina je prethodne razgovore s Rusijom, pokrenute nakon što je Rusija napala susjednu zemlju, kao "veoma teške".
Ankara je ranije ovog mjeseca ugostila ministre vanjskih poslova Rusije i Ukrajine u Antaliji. Ministri vanjskih poslova Sergej Lavrov iz Rusije i Dmytro Kuleba iz Ukrajine sastali su se na razgovorima u Antaliji, a sastanku je prisustvovao i šef turske diplomatije Cavusoglu. Razgovori su uglavnom bili neuvjerljivi, ali Ankara smatra uspješnom činjenicu da su se oni uopće odvijali.
Zadržavajući neutralan i uravnotežen stav, Turska nastavlja svoje diplomatske napore za deeskalaciju sukoba u Ukrajini, pozivajući sve strane na suzdržanost.
Dok se Turska protivila međunarodnim sankcijama koje su osmišljene da izoluju Moskvu, ona je također zatvorila svoje tjesnace kako bi spriječila neka ruska plovila da prođu kroz njih, podsjeća DailySabah.
NATO saveznik Turska graniči s Ukrajinom i Rusijom na Crnom moru i ima dobre veze sa obje države. Od početka sukoba, Ankara je ponudila da posreduje između dvije strane i bude domaćin mirovnih pregovora, naglašavajući svoju podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine. Nakon što je nedavno nazvala invaziju Rusije neprihvatljivim kršenjem međunarodnog prava, Turska je pažljivo formulirala svoju retoriku da ne uvrijedi Moskvu, s kojom ima bliske energetske, odbrambene i turističke veze.
Iako uspostavlja bliske veze s Rusijom u oblasti energetike, odbrane i trgovine, te se u velikoj mjeri oslanja na ruske turiste,
Turska je prodala dronove Ukrajini, što je razbjesnilo Moskvu. Također se protivi ruskoj politici u Siriji i Libiji, kao i moskovskoj aneksiji Krima. Predsjednik Recep Tayyip Erdogan je više puta rekao da Turska neće napustiti svoje odnose s Rusijom ili Ukrajinom, ističući da je sposobnost Ankare da razgovara s obje strane prednost.
Danas je 32. dan od početka ruske agresije na Ukrajinu.