Kompanija Zrak može napraviti bilo koji optički filter, stručnjaci apeluju na spas firme
Kako su iz sindikata radnika "Zraka" saopćili resorni federalni ministar Nermin Džindić je ponudio dva prijedloga. Jedan prijedlog je kredit u Razvojnoj banci Federacije BiH, ali sindikat smatra da je to nemoguće zbog administrativnih problema.
Drugi prijedlog rješenja problema koje je ponudio Džindić je kontrolisani stečaj za koji radnici smatraju da vodi u gašenje fabrike.
Ipak radnici vjeruju da ova firma i pored svih problema ima perspektivu te su iz toga razloga pozvali dva vanjska saradnika Sabina Borančića, inžinjera elektrotehnike i doktora Benjamina Fetića, docenta na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu.
Sabin Borančić je istakao da se čini kako Vladu FBiH ne interesuju visokonapredne tvornice i tehnologije te da se ona bazira na što prostije i što jednostavnije.
On je istakao da kao privatnik smatra da "Zrak" ima ogromnu perspektivu, da "Zrak" trenutno može da napravi bilo kakav optički filter koji čovjek može da zamisli. On naglašava da "Zrak" posjeduje mašine za komplikovane procese ali da su one ako se ne koriste, ako ne postoji ideja za tehnološko unapređenje beskorisne.
Borančić je predstavio noćni nišan druge generacije težak 200 grama na čijoj su izradi učestvovala 3 doktora nauka, 15 magistara i 50 radnika, koji košta između 8 i 10 hiljada dolara i koji je moguće praviti u "Zraku".
Benjamin Fetić, docent na odsjeku za Fiziku na Prirodno-matematičkom fakultetu je ispričao kako je pomogao Sabinu Borančiću u osposobljavanju dvije bitne mašine u "Zraku".
On je kao fizičar bio iznenađen mašinama koje "Zrak" ima te je istakao da ova firma i da danas ima aktuelnu tehnologiju. Jedan vid suradnje sa "Zrakom" je ostvario tako što je studentima ponuđeno da koriste laboratoriju za izradu svojih magistarskih, diplomskih radova, a da Zrak zadrži napredak koji ostvare.