Kako je Dodik za Ameriku i Britaniju remetilački faktor, a za Zorana Milanovića najmanji problem
"Milorad Dodik je katkad neobuzdan i problematičan, ali on je zadnji problem u Bosni i Hercegovini, a posebno iz perspektive bh. Hrvata. Uopće ne znam zašto se spominje Dodika. S Dodikom se dogovorimo za deset minuta, i to ne o podjeli Bosne, nego o uređenju Bosne", rekao je.
Proces razvlašćivanja države Bosne i Hercegovine, pokušaj otimanja državne imovine kroz nelegalne zakone, formiranje parainstitucija i mnogo toga još stoji u debelom dosjeu vladajuće strukture RS-a i njenih zvaničnika.
Nažalost, Milanović u tome i dalje ne vidi veliki problem jer su mu sve oči uprte samo u izmjene Izbornog zakona BiH po mjeri Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ) čiji prijedlozi imaju i podršku Dodikovog partnerskog SNSD-a.
A da Dodikova politika zapravo jeste problem i Bosne i Hercegovine, ali i Zapada, pokazuju američke i britanske sankcije, ne samo Dodiku već i njegovim bliskim saradnicima iz SNSD-a.
Složio se Milanović ili ne, sankcijama za glavnog proruskog političara na Balkanu će se pridružiti još nekoliko zemalja članica Evropske unije, a ukoliko nastave s antiustavnom politikom Schmidt bi mogao ponovo potegnuti za Bonskim ovlastima i početi smjenjivati sve one koji prate Dodika i njegove političke ideje koje podrivaju državu Bosnu i Hercegovinu.
Posljednje sankcije koje je Dodik dobio od Velike Britanije su janso naglasile da je lider SNSD-a i član Predsjedništva BiH pod direktnim Putinovim utjecajem.
Ono što se može očekivati jeste da Dodik preraste u problem i za hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića onog trenutka kada se pronađe rješenje izbornu reformu odnosno kada Dodik postane bespotrebna karika za Hrvate u BiH, ali i zvanični Zagreb.