HDZ traži da mandat pripada stranci, a ne pojedincu: Po tome mnogi danas ne bi bili u parlamentima
Tako HDZ traži da mandat koji osvoji pojedinac suštinski ne pripada njemu, nego stranci koja ga je kandidirala. Pojedinac je samo nositelj mandata.
"Ukoliko izabrani nositelj mandata, u toku trajanja mandata istupi iz političke stranke, koalicije ili liste nezavisnih kandidata koja je sudjelovala na izborima, a na čijoj je kandidatskoj listi bio izabrani nositelj mandata, mandat se dodjeljuje sljedećem kandidatu na listi političke stranke, koalicije ili liste nezavisnih kandidata".
Ovim političke stranke neminovno žele veću kontrolu nad kandidatima, odnosno žele zaštititi stranku od eventualnih političkih preleta.
Politička praksa do sada je iznjedrila nekoliko primjera kada kandidat u parlament ili skupštinu uđe na listi određene stranke, a kasnije napusti stranku i nastavi djelovati nezavisno ili se čak učlani u drugu stranku, ali zadrži prvobitnimandat.
Da je ovaj prijedlog bio ranije usvojen, u državnom parlamentu naprimjer ne bi bilo Damira Arnauta koji je izabran na listi SBB-a, a potom je prešao u Našu stranku te zadržao mandat. U Parlamentu FBiH danas bi više mandata imao i Nezavisni blok.
Mandat ne bi zadržao ni Aljoša Čampara u Skupštini KS, koji je napustio SDA i prešao u NiP. Mandat bi morala vratiti i Jasna Duraković koji je dobila na listi SBB-a, pa prešla u SDP, ali i Mirza Čelik koji je napustio SDA i prešao u DF, kaoi Senad Hasanović koji je napustio DF i prešao u Stranku za BiH.
Također Naša stranka ne bi izgubila zastupnike u istoj skupštini jer Damir Marjanović i Elvis Vreto ne bi mogli zadržati mandat nakon napuštanja NS-a. Ova lista je jako duga i mogli bi je pronaći u gotovo svakom parlamentu u državi.