Verbalni okršaj Rusije i Velike Britanije preko BiH: Balkan u centru interesa svjetskih sila
"Stručnjaci šapuću, tokom britansko-bosanskih pregovora govorilo se i o temi ulaska zemlje u NATO. Nekako je čudno govoriti o destruktivnom i neprincipijelnom utjecaju NATO-a na Balkanu, ali ipak podsjećam. NATO je 1999. godine bombardovao SR Jugoslaviju koristeći osiromašeni uranij", rekla je Zaharova.
Nakon toga, Zaharova se vratila duboko u prošlost te se osvrnula i na period od dolaska Slavena na Balkan.
"Sve vrijeme boravka Slavena na Balkanu, London je doprinosio njihovom podređenom položaju, na svaki mogući način pa i potkopavanjem potencijala narodnooslobodilačkog pokreta. Nije Britanija, već Rusija, pomogla ostvarivanju nezavisnosti Grčke u 19. stoljeću. Kada je to bilo od koristi za London, Engleska je ušla u direktni sukob s Rusijom i njenim slavenskim saveznicima na Balkanu kao što je to bio slučaj tokom Krimskog rata i tzv. istočne krize 1870-ih godina", poručila je glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Ruske Federacije.
Pojasnila je kako je Balkan dugo smatran buretom baruta Evrope.
"Velika Britanija je odbila da podrži tzv. Berlinski memorandum Rusije i Evrope iz 1876. u vezi s ustankom balkanskih naroda, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, čime je umanjila njegov značaj i težinu u međunarodnim odnosima. Balkan je dugo vremena smatran buretom baruta, a zaoštravanje situacije na jugoistoku Evrope podržavala je Britanija, jer je to prvenstveno štetilo interesima austrijsko-njemačke koalicije i Rusije u regiji, što je rezultiralo Prvim svjetskim ratom", mišljenja je Zaharova.
Nakon toga, osvrnula se na period Drugog svjetskog rata.
"Još u 20. stoljeću, u periodu Drugog svjetskog rata, jugoslavenska vlada je molila Britance da pomognu Slavenima pred Trećim rajhom, ali su oni ignorisali poziv. Štaviše, oni su to zločinački iskoristili, vjerujući da će Berlin, povlačenjem snaga Wehrmachta u Jugoslaviju, olakšati Britaniji da vodi rat u Evropi", rekla je ona.
Na kraju svog izlaganja, Zaharova se osvrnula i na period socijalističke Jugoslavije i devedesetih godina.
"Velika Britanija je u drugoj polovini 20. stoljeća uspostavila normalne odnose sa socijalističkom Jugoslavijom isključivo zbog neslaganja Beograda s politikom Moskve. Također, tokom devedesetih, dio zapadne koalicije je patronizirao trgovinu organima koju su predvodili kosovski militanti kao i krijumčarenje svega u regiji, uključujući i oružje", zaključila je Zaharova.
Podsjetimo, tokom zvanične posjete Bosni i Hercegovini šefica britanske diplomatije Liz Truss izjavila je nakon sastanka s ministricom vanjskih poslova Biserom Turković kako Velika Britanija vidi rusko miješanje na Zapadnom Balkanu i da se to mora spriječiti.
"Kao što je rekla Turković, želimo kroz NATO raditi na jačanju sigurnosti i konsolidaciji uspjeha koji vidimo u BiH. Uz situaciju ovdje, moramo pratiti i pitanje evropske sigurnosti u cjelini. Vidimo rusko miješanje i ovdje, ali narod Ukrajine također treba našu podršku kao i podršku slobodnog svijeta. Moramo biti sigurni da podržavamo one koji se hrabro bore za svoju zemlju. Čvrsto moramo stajati uz svoje resurse i nastavit ćemo pomagati Ukrajini oružjem koje joj treba da pobijedi. To znači i rad s partnerima u cijelom svijetu na novom planu za obnovu Ukrajine nakon rata", mišljenja je Truss.
Također, naglasila je kako svi saveznici moraju podržati demokratske snage u BiH.
"Podržavamo izborni proces. Izbori se moraju održati i nećemo da se mijenjaju ta pravila. Što se tiče istrajnosti, Velika Britanija ulaže nova sredstva u BiH. To su čiste investicije, podržavamo NATO koji daje potporu Oružanim snagama BiH. Zanima me da svi saveznici rade isto, da osiguraju da snage koje podržavaju demokratiju u BiH nadjačaju sve drugo", zaključila je šefica britanske diplomatije Liz Truss.