Članica britanskog parlamenta Alicia Kearns: Poricanje genocida je napad na preživjele
Kearns je na početku obraćanja kazala da je posebno zainteresirana za Srebrenicu kao predsjedavajuća Zajedničke parlamentarne grupe za Bosnu i Hercegovinu.
"Genocid u Srebrenici predstavlja najekstremniji slučaj etničkog čišćenja u dugom i bolnom bosanskom ratu od 1992. do 1995. godine. Zaista, barbarstvo Srebrenice i neuspjeh mirovne misije UN-a natjerali su međunarodnu zajednicu da konačno okonča krvoproliće i provede Dejtonski sporazum", kazala je Kearns.
U svom obraćanju istakla je da je "u martu 1995. godine Radovan Karadžić, predsjednik samoproglašene Republike Srpske, naredio svojoj vojsci da ukloni Bošnjake iz Srebrenice stvarajući nepodnošljivu situaciju potpune nesigurnosti, bez nade u dalji život ili opstanak".
Today in Parliament we commemorated the genocide in #Srebrenica.
— Alicia Kearns MP (@aliciakearns) July 14, 2022
Just as violence must be combatted with strength, so must denial be fought with remembrance.
Thank you @SrebrenicaUK https://t.co/Up0o0DiwJc
Keans je prisutnima naglasila i da su muškarci i dječaci sakupljeni i stavljeni u improvizirane koncentracione logore te da je tada počelo ubijanje.
"Preko 8.000 muškaraca Bošnjaka, muslimana, uključujući i dječake, hladnokrvno je ubijeno, često nakon sakaćenja. Njihova tijela su na brzinu pokopana bez poštovanja, a mnoga se vode kao nestali do danas. Ovo je bio namjerni genocid, čiji je cilj bio uništenje bošnjačkog stanovništva i njegovo zamjenjivanje Srbima", naglasila je.
Pozvala je da se svi sjete žrtava genocida u Srebrenici kao i svih žrtava rata u kojem je poginulo preko stotinu hiljada, a dva miliona ljudi raseljeno.
"Svaka od tih žrtava je pojedinac čija je priča iskrivljena, mučena i prečesto prekinuta brutalnošću etničkog čišćenja. Ovu istinu moramo uvijek držati blizu srca kada se prisjetimo, a ponekad to zahtijeva da čujemo pojedinačne priče, koliko god to bilo teško... Međunarodna zajednica nije učinila dovoljno", kazala je.
Podsjetila je zastupnica i da je potrebno učiti iz prošlosti kako se ona ne bi ponovila.
"Bila sam i ostala duboko dirnuta snagom onih koji su preživjeli strašne događaje u Srebrenici. Uzmimo majke Srebrenice. Ove hrabre žene su vidjele najgore od čovječanstva, ali nastavljaju da pokazuju najbolje od toga. Njihov nedostatak osvetoljubivosti pred tolikim zlom i njihov poriv za pravdom može se vidjeti u priči o samoj BiH", opisala je Kearns.
Zastupnica ističe kako je jedino moguće krenuti naprijed ukoliko se izliječi istinom.
"Cijeli temelji moderne Bosne oslanjaju se na istinu, istinu da je ono što se dogodilo u ratu bio smišljen genocid. Zato poricanje genocida nije samo razlika u mišljenju, ne. Poricanje genocida je smišljen i proračunat napad na preživjele", kazala je.
Istakla je da je poricanje nastavak genocida, kao i da ono što počinje nasiljem i ubijanjem, se nastavlja kroz falsifikovanje historije.
"Zato budimo jasni danas da britanski parlament i britanski narod nikada neće zaboraviti Srebrenicu. I nikada nećemo zaboraviti naše prijatelje u Bosni", zaključila je Kearns.