Nacrtan tender
211

Zbog afere "Stickeri" u državno ministarstvo dolaze inspektori, reagovala i Agencija za javne nabavke

D. Be.
Foto: D. S./Klix.ba
Foto: D. S./Klix.ba
Upravni inspektor Ministarstva pravde BiH uskoro će izvršiti nadzor u Ministarstvu prometa i komunikacija BiH nad spornom procedurom izmjena Pravilnika o registraciji vozila BiH koju je nametnuo ministar Vojin Mitrović (SNSD), saznaje Klix.ba.
Inicijativa za nadzor je stigla nakon što su kontroverzne izmjene pravilnika stupile na snagu 1. septembra ove godine, a koje između ostalog podrazumijevaju nove stickere s RFID tehnologijom za praćenje svih vozila iz kancelarije jedne privatne kompanije. Kako stvari stoje, putem tendera, mogla bi izabrana firma bliska vladajućem režimu u Republici Srpskoj jer sve tražene specifikacije kao da su "nacrtane" za jednu određenu kompaniju.

Također, tu je i poskupljenje stickera sa 5 na 9 KM te potpuna neopravdanost za uvođenje ovih izmjena Pravilnika o registraciji vozila u BiH kao i niz drugih nelogičnosti koje je uveo SNSD-ov ministar - samoinicijativno.

Dalje, kako Klix.ba saznaje, upit o (ne)zakonitosti odredbe pravilnika koja govori da se nabavka stickera ustupa trećem licu je stigao i u Agenciju za javne nabavke BiH.

Iz državne agencije su odgovorili da bi se, prema Zakonu o javnim nabavkama, takav aranžman tretirao kao prekršaj i trebao bi biti sankcionisan.

Prije nekoliko dana u Ljubuškom je održan sastanak predstavnika svih kantonalnih MUP-ova na kojem je jednoglasno donesen zaključak da je dio odredbi ovog pravilnika neprimjenjiv i da nisu stvoreni ni uslovi za njegovu primjenu.

Prema našim saznanjima samo u MUP-u Kantona Sarajevo su tri puta iskazali neslaganje s prijedlozima Ministarstva prometa i komunikacija BiH o izmjenama Pravilnika da bi na kraju Mitrović nametnuo izmjene ne prihvatajući ijednu primjedbu kantonalnih policija. Nakon toga, iz Ministarstva prometa i komunikacija BiH su se oglušili na sve upite i zahtjeve kantonalnih MUP-ova.

Pored stickera ima još nekoliko spornih odredbi, naprimjer, poput načina izdavanja probnih/prenosivih registarskih tablica odnosno nepropisivanje naknada za njihovo korištenje.

Sve ovo ide u prilog konstataciji s početka ove afere da je sve odigrano preko noći i da je državni ministar Vojin Mitrović (SNSD) bez adekvatnih konsultacija, mišljenja struke i praktične opravdanosti donio izmjene pravilnika koje su u neprovodive, nepotrebne i nezakonite.

Kako smo već pisali, iz Agencije za identifkacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) za Klix.ba su rekli da su izmjene u vezi sa novim stickerima ekonomski neisplative, neopravdane i nekorisne iz više razloga. Također su upozorili da je nezakonito i davati poslove pravnom licu, a čiju nadležnost već ima Agencija.

Vrijedi podsjetiti da niti jedna zemlja u našem okruženju i niti jedna zemlja članica Evropske Unije nije implementirala ovaj sistem, što je dovoljan razlog da se i u Bosni i Hercegovini ne treba razmišljati o uvođenju RFIT tehnologije.

Mnogi smatraju da se ovime ugrožavaju lični podaci građana, ruši sigurnost saobraćaja i građana, uvode rješenja nepoznata u EU i suprotna direktivama EU, nameću bespotrebni troškovi, oduzimaju nadležnosti i krši ustav.