Visoke temperature
52

Španija se bori sa sušama: Jezera koja nestaju, propali usjevi i nedostatak vode za piće

S. Š.
Španija se od 2022. godine bori sa sušama (Foto: EPA-EFE)
Španija se od 2022. godine bori sa sušama (Foto: EPA-EFE)
Jesen bez velikih kiša i blaga zima učinili su da se u Španiji, zbog nedostatka vode, počinje osjećati egzistencijalna kriza što ujedno najviše brine poljoprivrednike u Kataloniji.
Santi Caudevilla, farmer, veoma je zabrinut, ali i pesimističan jer kaže da, ukoliko se vrijeme ne promijeni, usjevi će biti minimalni, gotovo nikakvi i ništa se neće ubrati.

Suše, ekstremne za ovo doba godine, pogađaju sjeveroistočni dio Španije, a Caudevilla i ostali zemljoradnici zabrinuti su za budućnost svoje profesije jer suša ostavlja takve posljedice da će gotovo biti nemoguće saditi, a kamoli dočekati plod.

Katalonija je inače izložena sušama, ali su značajan nedostatak kiše i snijega učinili ovaj dio mnogo sušnijim.

"Ovo je najgori period koji smo imali u posljednjih 100 godina", rekao je za CNN Samuel Reyes, direktor Katalonske agencije za vode, a problem se širi i izvan Katalonije.

Cijela Španija je u suši još od kraja 2022. godine, a sudeći prema početku ove godine sušni period će se nastaviti. U martu je zemlja primila samo 36 posto prosječnih padavina, a trend se nastavio i u aprilu, koji bi mogao biti najsušniji mjesec do sada, u historiji.

Uslovi suše su pogoršani visokim temperaturama koje više podsjećaju na sredinu jula nego na proljeće.

Kombinacija suše i vrućine pojačala je strah od ponavljanja scenarija iz prošlog ljeta kada su u zemlji bili talasi vrućine i šumski požari koji su izgorjeli na 306.000 hektara. Neuobičajeno rani požari ovog proljeća već su izgorjeli više od 10.000 hektara u istočnoj regiji Castellon.

Ovi uslovi ukazuju na novu realnost za dijelove Evrope, koji se zagrijava dvostruko brže od globalnog prosjeka. Iako će trebati vremena da se utvrdi tačna uloga klimatskih promjena, naučnici su jasni da globalno zagrijavanje uzrokovano ljudskim faktorom čini suše i toplinske valove češćima i ekstremnijima.

S druge strane, nedostatak vode ne pogađa samo poljoprivrednike, već i vodu za piće.

Selo Kastelcir, oko 30 milja sjeverno od Barselone, jedno je od mnogih u Kataloniji koje se oslanjaju na vodu dovezenu kamionima.

Upućen je apel stanovnicima da štede vodu tako što će se brzo tuširati, biti oprezni kada peru suđe i ne pune svoje bazene.