Kćerka Sanele Jenkins promovisala knjigu o daidži koji je stradao tokom agresije na BiH
Glavni promotor knjige bio je Abdulah Sidran. On je naglasio važnost čuvanja bosanskog jezika posebno u dijaspori te je pohvalio autoricu.
"Ono što vidim kao opću zajedničku korist od ovog književnog rada jeste svijest o bosanskom jeziku i upotrebi bosanskog jezika među našim ljudima koji žive izvan domovine. Dakle, taj fenomen njegovanja jezika je nešto što je od neizmjerne, kapitalne, historijske i egzistencijalne važnosti. Ovaj narod naš, kojem je tako teško i kojem su se apsolutno mračni oblaci nad glavama nadvili, živjet će onoliko koliko bude živio jezik i koliko bude na planeti postojalo ljudi koji se tim jezikom koriste", rekao je Sidran.
U ime izdavača prisutnima se obratio Izedin Šikalo, direktor Dobre knjige.
"Eneya Jenkins odlučila se pridružiti malobrojnoj skupini svojih vršnjaka kada je počela pisati u vremenu pandemije, vremenu opće izolacije i atmosfere neizvjesnosti i straha, vremenu koje kao da je bilo prijeteći podsjetnik na ratne godine u BiH. Osim ove prekrasne priče, poklonila nam je i potvrdu o svojoj spremnosti da govori i bori se protiv zla na bilo kojem mjestu i u bilo kojem vremenu", kazao je.
Eneya je rekla da je pišući knjigu na neki način upoznala svog daidžu i zbližila se s njim.
"Kada sam rekla mami za ideju šta bih pisala, odmah me je podržala i rekla da je sve moguće ako uložimo trud. Hvala mojim roditeljima, bratu, neni i dedi na podršci", navela je.
Irnisa su tokom rata u BiH ubili pripadnici Vojske Republike Srpske. Sanela je nakon ove tragedije otišla u London, a 2000. godine je u znak sjećanja na njega osnovala Fondaciju Irnis Ćatić. Fondacija je podržala ili u potpunosti finansirala više od 100 projekata, s posebnim naglaskom na obnovu razrušenih medicinskih i obrazovnih ustanova. Pored toga, pomaže u izgradnji kuća za siromašne, osigurava nužnu pomoć i podršku u kriznim situacijama te pomaže u čišćenju jezera i zagađenih područja u našoj zemlji.