Novi udari za građane
56

Poskupljenje komunalija podijelilo političare u Tuzli

A. K.
Vijećnici Gradskog vijeća Tuzle (Foto: A. K./Klix.ba)
Vijećnici Gradskog vijeća Tuzle (Foto: A. K./Klix.ba)
Gradsko vijeće Tuzle na posljednjoj sjednici je donijelo odluke na osnovu kojih se povećava cijena komunalnih usluga odvoza i deponovanja smeća, kao i poskupljenje javnih vrtića. Ove odluke podijelile su vijećnike – dok su jedni za, drugi navode da do toga nije trebalo doći.

Naime, shodno odluci Gradskog vijeća Tuzle, građani će od juna ove godine usluge Javnog komunalnog preduzeća Komunalac plaćati skuplje za jednu i po konvertibilnu marku. Po jednom članu marku će biti skuplji odvoz smeća, dok će pola konvertibilne marke više izdvajati za njegovo deponovanje.

Opravdanje odluke je u višim cijenama sirovina, materijala, goriva i maziva. Kako je istaknuto, većim izdvajanjem građana omogućit će se i povećanje plata radnicima Komunalca za 32 posto. Ovu odluku podržala je većina vijećnika, među kojima su i oni iz Socijaldemokratske partije (SDP).

"Imamo jedan ozbiljan problem kada su u pitanju plate komunalnih radnika jer su one daleko najniže. Vrlo često smo imali incijative iz sindikata Komunalca vezano za njihovo povećanje. Ukoliko želimo da imamo čišći i ljepši grad, površine koje su očišćene od snijega ili pokošene te ukoliko želimo kvalitetno odvoženje i deponovanje smeća, onda sigurno moramo ići ka povećanju plata te izbjegavanje ugrožavanja poslovanja Komunalca", kaže vijećnik SDP-a Elvir Bijedić.

Dok iz većine navode da je povećanje cijena komunalnih usluga minimalno, opozicija je sasvim suprotnog mišljenja. Stava su da to poskupljenja usluga uopće nije trebalo doći.

Vijećnik SDA Zijad Rifatbegović navodi da povećanje cijena ima svoje opravdanje u trenutnom trendu ekonomije, ali ne u socijalnoj osjetljivosti koju moraju pokazati predstavnici građana Tuzle.

"Mi koji imamo redovna primanja te u svom budžetu imamo mogućnost izdržavanja poskupljenja, trebamo biti socijalno osjetljivi prema onima koji to ne mogu. Treba biti realan te reći da našim penzionerima i ostalim građanima znači mnogo jedna ili dvije marke. To je realnost koju susrećemo svaki dan i ja kao neko ko radi sa socijalnom kategorijom mogu razumjeti da im to znači mnogo. Vjerujem da će gradonačelnik sa svojim timom naći adekvatna rješenja da se ili na neki način ublaži ili odgodi dalje poskupljenje i uvećavanje cijena", dodao je Rifatbegović.

Također, u Javnoj ustanovi Naše dijete pod čijim okriljem djeluje 11 vrtića, doći će do povećanja cijena boravka mališana. Povećanje će iznositi 25 posto, a odnosit će se na okvirno 1.200 mališana.

"Cjelodnevni boravak sa 160 će biti povećan na 200 maraka, dok će poludnevni umjesto 125 iznositi 150 KM. Povećanje participacije je isključivo zbog enormnih povećanja svih inputa koje koristimo za našu primarnu djelatnost, a to je prvenstveno hrana, s obzirom da djeca u našim vrtićima imaju tri obroka dnevno", kazala je Sanja Karić, direktorica Javne ustanove Naše dijete.

Ovu odluku je podržala većina vijećnika, navodeći da je to bilo prijeko potrebno. Opozicija je drugačijeg stava, smatrajući da je ono protiv natalitetne politike, uz predlaganje uvođenja subvencioniranja.

"Oni koji imaju dvoje djece imat će povećanje od skoro stotinu maraka, što je preskupo. Cijene energenata, ali i hrane, odnosno namirnica jesu povećane, ali se to moglo sufinansirati, ako se već hvalimo suficitom u budžetu. Grad je morao djelovati te subvencionirati i izvršiti kompenzacije", stava je Nikica Vidović, vijećnik HDZ-a.

Protiv povećanja cijena je i nezavisni vijećnik Damir Muratović.

"Smatram da se moglo naći drugo rješenje, a da one ne ide po džepu građana jer već imamo u najavi da će i druga javna preduzeća na jesen povećavati cijene svojih usluga. Na strani sam građana i smatram da do bilo kakvog novog povećanja ne smije doči", izričit je Muratović.

Usvojene odluke s primjenom počinju od juna ove godine.