Ko je "zagubio" prijavu?
33

O devijantnom dječaku iz Lukavca se znalo dvije godine, a policija sad istražuje svoje kolege

A. K.
Policija ispred Osnovne škole Lukavac Grad nakon pucnjave (Foto: A. K./Klix.ba)
Policija ispred Osnovne škole Lukavac Grad nakon pucnjave (Foto: A. K./Klix.ba)
Stravičan slučaj u Lukavcu, gdje je maloljetnik upotrebom pištolja teško ranio nastavnika, pokazao je da je sigurnosni sistem u Tuzlanskom kantonu zakazao, a lanac odgovornih dug.

O devijantnom dječaku G. M. se znalo dvije godine, a policija sada istražuje svoje kolege kako bi utvrdili ko je "zagubio" prijavu o oružju iz kojeg je pucao još uvijek 13-godišnjak.

Političari u Tuzlanskom kantonu hitno su zasjedali zbog stravičnog slučaja u kojem je maloljetni bivši učenik Osnovne škole Lukavac Grad ušao u školi te upotrebom pištolja teško ranio nastavnika engleskog jezika koji obnaša i funkciju pomoćnika direktora te obrazovne ustanove.

Dječak koji još nema navršenih 14 godina od ranije je poznat po devijantnom ponašanju, a do stravičnog čina dva puta je izbacivan iz isto toliko osnovnih škola. Sistem je bio upoznat sa time, kao i sa činjenicom da policiji nije bio vraćen pištolj koji je pripadao njegovom preminulom djedu.

Oružje je trebao vratiti dječakov otac, što nije učinjeno. Nakon pucnjave, porodična kuća je pretresena, a dječakov otac je završio u pritvoru.

O poremećajima kod dječaka znalo se dvije godine

Kako je potvrđeno za Klix.ba, maloljetnik je imao poremećaje u ponašanju u protekle dvije godine, a prve prijave protiv njega su upućene u junu 2021.

Devijantno ponašanje dječaka prijavljivali su nastavnici, direktori škola, roditelji i radnici na obezbjeđenju obrazovnih ustanova, a sve se završavalo aktivnostima koje nisu davale posebne rezultate – što potvrđuje i sam čin pucnjave. Naime, policija je prijave proslijeđivala Centru za socijalni rad Lukavac i tako se sve vrtjelo u krug.

Policiji je upućena i prijava o dječakovim prijetnjama oružjem, a iz Ministarstva unutrašnjih poslova TK tvrde da su te navode provjeravali.

"Jedna službena zabilješka iz aprila ove godine, kada su policijski službenici posjetili kući roditelja ovog djeteta, završila je na način da je provjerom utvrđeno da ne posjeduje oružje, a za koje smo poslije utvrdili da je bilo u vlasništvu djeda koji je umro u inozemstvu. Obavijest o tome je naknadno došla. Gdje je završila, utvrdit ćemo to naknadno. Ono što se znalo da u domaćinstvu kojeg čine otac i sin, nema registorvanog oružja. Tu je policija stala sa postupkom", kaže ministar unutrašnjih poslova TK Hajrudin Mehanović.

U Policijskoj upravi Lukavac trenutno se vrši istraga, koja bi trebala dati odgovor na pitanje ko je zagubio prijavu da oružje postoji te je nije evidentirao i provjerio?

"Istraga se vrši jer postoje određene indicije da neko nije radio svoj posao. Ukoliko se utvrdi da je neko iz policijske stanice napravio propuste, bit će upotrebljene sankcije", naglašava resorni ministar.

U TK 25 hiljada osoba posjeduje oružje

U Tuzlanskom kantonu evidentirano je više od 40 hiljada oružnih listova koji su u posjedu više od 25 hiljada osoba, koje posjeduju neku vrstu oružja.

Zbog posljednjeg slučaja, prijedlog MUP-a TK je privremena obustava izdavanja novih dozvola. Mehanović navodi da bi se u tom periodu izvršila revizija svih aktivnih rješenja o nabavljanju i držanju oružja.

"Mi imamo devet policijskih uprava sa devet izvršilaca koji rade ove poslove i koji trebaju u narednih godinu dana izvršiti reviziju svih izdatih rješenja. Jesu li izdata po zakonu, jesu li trenutno važeća, ima li neka osoba dozvolu da drži oružje kod kuće, a u međuvremenu je otišao u inozemstvo i tako dalje. To je težak i mukotrpan posao, ali mislim da bi trebao dati efekat kada je u pitnaju kontrola naoružanja", naglašava Mehanović.

Među mjerama je i ona koja se odnosi na to da policijski službenici u narednih pola godine na terenu obiđu sve evidentirane vlasnike naoružanja i utvrde da li postupaju u skladu sa zakonom.

"Mi smo od 3. maja pa do kritičnog datuma u Lukavcu, izvršili skoro 670 pregleda na terenu. Treba izvršiti 25 hiljada pregleda i jačim angažmanom na terenu, mislimo da to možemo završiti", dodao je Mehanović.

Dokumentacija o dječaku na 100 stranica

Iz Ministarstva obrazovanja TK navode da su informacije o slučaju iz Lukavca opširne, ali da se u cilju istrage ne mogu previše iznositi u javnost.

"Vi ćete razumjeti da je riječ o djetetu i o djeci. Postoji dokumentacija na gotovo 100 stranica. Tu su zapisnici nastavničkih vijeća, izjave u pisanoj formi. Pošto se radi o djeci, to ne može biti dostupno javnosti. Nego smo naveli da je škola postupila i da je te informacije dala", ističe ministar obrazovanja i nauke TK Ahmed Omerović.

Posebna grupa koja je formirana u ovom slučaju u narednih 45 dana bi trebala provesti sveobuhvatnu analizu s ciljem detektovanja nedostataka u oblasti obrazovanja, socijalne zaštite, zdravstva, pravosuđa i unutrašnjih poslova te Vladi Tuzlanskog kantona dostaviti odgovarajuću informaciju sa potrebnim prijedlogom dokumenata i akata na dalje postupanje.

Među predloženim mjerama je i spuštanje starosne granice za prestupnike jer maloljetnik do 14 godina ne može krivično odgovarati. Osim toga, potrebno je i promijeniti odredbe zakona koje se tiču pristupa naoružanju i rukovanju oružjem maloljetnih osoba.

Zatražene ostavke ministara

Sedam dana nakon stravičnog događaja koji je potresao cijelu BiH zastupnici u Skupštini Tuzlanskog kantona održali su hitnu sjednicu tog zakonodavnog tijela, kako bi raspravljali o trenutnom stanju u najmnogoljunijoj regiji u BiH te pronašli adekvatna rješenja u cilju preveniranja novih neželjenih situacija.

Na sjednici Skupštine Tuzlanskog kantona, jedna od tačaka dnevnog reda je bila i razmatranje informacije o stanju sigurnosti u osnovnim i srednjim školama na području TK. Tim povodom reagovali su iz opozicione Naše stranke.

"Jedna tačka na sjednici hitnog karaktera je izraz potcjenjivanja pitanja sigurnosti u školama pogotovo ako znamo šta joj je povod, a to je pucnjava u Osnovnoj školi Lukavac Grad u kojoj je učenik teško ranio nastavnika. Imajući u vidu i skore nemile scene iz Srbije, koje nam govore da je nasilje u školama ozbiljan simptom krupnih društvenih poremećaja, onda vlast u TK možemo slobodno proglasiti bezosjećajnim za problem s kojim se suočavamo. Ova jedna tačka je najobičniji populizam s kojim vlast želi stvoriti tek privid rada na ovom problemu. Najmanje što očekujemo je tematska sjednica na kojoj će svi politički subjekti, stručna javnost i drugi zainteresovani moći iznijeti svoja viđenja problema i prijedloge rješenja", navode iz Naše stranke.

Iz ove stranke su zaključili da od resornih ministara najmanje što očekuju je preuzimanje odgovornosti te da ponude svoje mandate na raspolaganje i odlučivanje Skupštini, posebno imajući u vidu da policijske strukture nisu preuzele sve potrebne radnje na temelju prijava da je moguć ovakav strašni epilog jer je počinilac više puta u prisustvu svjedoka najavio nasilje te nabavljanje i korištenje vatrenog oružja.