Rama saopćio da Albanija prekida sve odnose sa Srbijom dok ne oslobode kosovske policajce
Naime, Rama je pozvao na bezuslovno oslobađanje trojice kosovskih policajaca koje je uhapsila Srbija. On je njihovo pritvaranje opisao kao "uzimanje talaca" i kritikovao stav Srbije.
"Njihovo pritvaranje je neopravdano, a izuzetno je zabrinjavajući pokušaj da se ova državna otmica (od strane Srbije) trojice stranih policajaca prikrije pokretanjem pitanja hapšenja nekoliko srpskih državljana od strane kosovske policije", rekao je Rama.
Albanski premijer je dodao da neće biti sastanaka niti odnosa sa zvaničnim Beogradom, sve dok policajci ne budu pušteni - uključujući i inicijativu "Otvoreni Balkan".
"Neće biti sastanka, nema drugog razvoja događaja. Prekidamo svaki kanal komunikacije i poručujem samo da oslobode tri kosovska policajca. Nema se šta više reći", jasno je naveo Rama.
Rama je naveo da "demokratske države nikada na ovaj način ne odgovaraju na hapšenja koja smatraju arbitrarnim" i dodao da Srbija treba da sarađuje sa Kforom u vezi sa njegovim tvrdnjama koja se odnose na hapšenja Srba na Kosovu.
Podsjetit ćemo, srpske snage su 14. juna uhapsile trojicu kosovskih graničnih policajaca. Srpske vlasti tvrde da su uhapšeni duboko na teritoriji Srbije. U međuvremenu, kosovske vlasti naglašavaju da su trojica kosovskih policajaca oteti na teritoriji Kosova.
Rama je izrazio uvjerenje da "bez oslobađanja te trojice muškaraca nema mjesta za plan deeskalacije".
Albanski premijer je obavjestio da je još jednom napisao pismo šefovima Evropske unije – predsjedniku Francuske Emmanuelu Macronu, kancelaru Njemačke Olafu Šolcu i predsjedniku Evropskog vijeća Šarlu Mišelu - tražeći sprovođenje francusko-njemačkog plana.
Rama je naveo da u suprotnom postoji opasnost od "oružanih sukoba između grupa koje djeluju na sjeveru Kosova i bezbjednosnih snaga", što je, kako je rekao, samo u interesu Rusije, prenosi Euronews Albania.
Evropski prijedlog, prvobitno poznat kao francusko-njemački plan, ima za cilj postizanje pune normalizacije odnosa između Kosova i Srbije.
Krajem marta Kosovo i Srbija dogovorili su sporazum o normalizaciji odnosa na osnovu evropskog prijedloga, a sredinom aprila dogovoren je aneks za njegovu implementaciju. Ovaj sporazum i aneks su uslijedili nakon krize na sjeveru Kosova izazvane preregistracijom vozila sa srpskim tablicama.
Kako bi osigurao implementaciju postignutih sporazuma, Rama je pozvao na sastanke lidera dvije zemlje.
Situacija na sjeveru Kosova, oblasti pretežno naseljenom Srbima, napeta je od 26. maja kada je kosovska policija pomogla novoizabranim albanskim predsjednicima općina Zvečan, Leposavić i Zubin Potok pri ulasku u zgrade općina. Od tog dana lokalni Srbi protestuju.
Međunarodna zajednica je premijeru Kosova Albinu Kurtiju iznijela tri zahtjeva u vezi sa situacijom na sjeveru: deeskalacija situacije, održavanje novih izbora i povratak dijalogu u kojem posreduje EU za normalizaciju odnosa Kosova i Srbije.