Dvije strane mjesecima pregovaraju o zahtjevima kao što su veće plate i bolji uslovi rada. Radnici kažu da im je potreban bolji ugovor, posebno nakon povećanja broja zaposlenih tokom pandemije.
S druge strane, prestanak rada UPS-a mogao bi dovesti do značajnog poremećaja u privredi. Kompanija isporučuje više od 24 miliona paketa dnevno u više od 220 zemalja širom svijeta.
"Ova korporacija vrijedna više milijardi dolara ima mnogo toga da pruži američkim radnicima, a oni jednostavno ne žele", rekao je sindikalni vođa Sean O’Brien, koji predstavlja oko 340.000 radnika.
UPS je saopćio da je ponosan na svoju ponudu, za koju je rekao da je zasnovana na "vodećoj plati u industriji". UPS ima najveću sindikalnu radnu snagu od bilo koje kompanije u SAD-u.
Činilo se da dvije strane postižu napredak još prošle sedmice, postižući sporazume o nizu pitanja, uključujući ugradnju klima uređaja u kombije, ali povećanje plata ostaje ključna tačka prijepora.
Vozači su rekli da su pregovori završeni u 4 ujutro u SAD-u 5. jula bez dogovora i da nisu zakazani dalji pregovori.
Radnici UPS-a su prošlog mjeseca velikom većinom glasali za odobrenje štrajka ako dvije strane ne postignu dogovor do 31. jula, kada ističe trenutni ugovor.
Posljednji put se UPS suočio sa štrajkom 1997. godine, kada je 15-dnevni prekid koštao UPS stotine miliona dolara.