Istraga u Atini
31

Pet tragova vodi do ubice navijača AEK-a, policiju čeka težak zadatak

N. K.
Uhapšeni navijači Dinama u ozbiljnim problemima (Foto: EPA-EFE)
Uhapšeni navijači Dinama u ozbiljnim problemima (Foto: EPA-EFE)
I dan nakon tragedije u kojoj su huligani zagrebačkog Dinama na ulicama Atine usmrtili 22-godišnjeg navijača AEK-a tokom brutalne tučnjave nižu se vijesti i analize povezane s otkrivanjem počinitelje.
Za ubistvo su optuženi upravo hrvatski huligani koji su u noći između ponedjeljka i utorka došli ispred stadiona OPAP Arena i napali prisutne navijače AEK-a.

Grčki portal Newsit prenosi da je među zadržanim i ubica koji je napravio i veliku grešku prilikom krvavog pira jer je ostavio svoj DNK trag na ubijenom mladiću. Vlasti sprovode identifikaciju tako što uzimaju od svih DNK materijal koji će uporediti s onim pronađenim na odjeći nesretnog mladića.

Hrvatski Jutarnji list ističe da s grčke strane još uvijek nema zvanične potvrde da je iko osumnjičen za ubistvo i dodaje da policiju i pravosuđe čeka težak zadatak kako bi rasvijetlili nerede.

Jutarnji list je analizirao korake u istrazi koji su bitni kako bi se cijeli slučaj riješio, a oni su:

1. DNK

Slina, krv, sekret iz nosa, koža, sperma sve to su biološki tragovi iz kojih se može uzeti "genski otisak" osumnjičenih za potrebe vještačenja. Ali, sam po sebi ne znači ništa ako se navedeni trag poklopi s uzorkom nespornim uzorkom "corpusa delicti" zločina. Samo po sebi samo je dio dokaza. Jer, ako se i poklopi nečiji DNK s DNK na nožu pod uslovom da se nađe, to samo znači da je ta osoba u ruci držala sredstvo izvršenja. Ali to je više nego značajna indicija istražiteljima. Za očekivati je da će vještačenje svih uzoraka DNK, kao i svih tragova trenutno prioritet forenzičkog laboratorija grčke policije koja može zatražiti da MUP-ov laboratorij istraži da li se u njihovoj bazi nalaze neki DNK profili. Razmjena i uzimanje je definisana međunarodnim protokolima.

2. Pronalazak noža

Ovo je jedan od ključnih fokusa istrage jer se traži sredstvo izvršenja. Najvjerovatnije ga je počinitelj odbacio u užoj zoni oko mjesta sukoba. Obično se odbacuju u kante korpe za smeće ili kontejnere, kanale, skrivena mjesta. Policija u potragama koristi detektore metala, magnete, pipalice, ali i fizički pretražuje teren, a nije isključena i potraga psima obučenima da slijede individualne mirise.

3. DKT pretraga i vještačenje tragova

Činjenica da su komunalci oprali krv s mjesta zločina, kako izvještavaju grčki mediji, vjerovatno je sprala i neke tragove. Ali, prilikom privođenja u policiju nad osumnjičenima se provodi tzv. DKT pretraga - osim uzimanja otisaka prstiju, uzimaju se i odjeća ili njeni dijelovi radi analize tragova - od tekstilnih vlakana, tragova na obući, svi privedeni su i fotografisani. Ako se npr. karakteristike tekstilnog vlakna osobe kojoj je uzet trag i ako ih ima u nekom većem broju na odjeći žrtve to se u pravilu tumači da je bilo intenzivnijeg fizičkog kontakta između tih osoba. Osim osumnjičenih, policija prilikom obdukcije obavlja DKT pretragu žrtve, a kad je riječ o ovakvom nasilnom sukobu fokus je, recimo, ima li ispod noktiju bioloških tragova i u kojem opsegu, tragova od odbrambenih povreda. Iz rane se može u pravilu iščitati je li ubode zadala osoba koja je ljevak ili dešnjak.

4. Snimci nadzornih kamera, analiza telekomunikacija

Grčka policija već je počela da pregleda snimke nadzornih kamera. S obzirom na to da su neki bili maskirani, zavisno od kvaliteta snimaka nadzornih kamera će pokušati da se isfiltriraju lica. Osim kamera u perimetru stadiona sa svih objekata, mogu se analizirati javne nadzorne kamere. Od teleoperatera će se zatražiti lociranje svih mobilnih telefona u užoj zoni stadiona u vrijeme sukoba i nakon njega, analizirat će se profili uhapšenih na društvenim mrežama, komunikacija, poruke u kritično vrijeme prije nereda, a posebno nakon njega.

5. Poligraf, analiza izjava, međunarodna saradnja

Od osumnjičenih se može zahtijevati da ih se poligrafski testira. Posebno će se analizirati odgovori i reakcije na kritična pitanja poput "Jeste li koristili nož kod stadiona AEK? Znate li ko je ubio navijača AEK-a?" Sve izjave svjedoka analizirat će se, u njima tražiti nelogičnosti. Nije isključeno da grčka policija zatraži i pomoć hrvatskih kolega u prevodiocima, obzirom na broj uhapšenih. Nije isključeno da se zatraži kako tok istrage bude odmicao od hrvatske policije zatraži da obavi ponovo razgovore s nekim od u međuvremenu puštenih navijača, ako bi se za to pokazalo potreba. U svakom slučaju policija je pod velikim pritiskom jer vrijeme joj nije saveznik i u pravilu su tragovi i saznanja koja se prikupe u prva 24 sata ključna za razrješenje ubistva navijača AEK Michalisa Katsourisa.