Šta piše u rješenju
16

Sud BiH: Ministarstvo za ljudska prava nezakonito razriješilo tri bh. agentice u Strazburu

S. Š.
Ilustracija, Evropski sud za ljudska prava i Sud BiH
Ilustracija, Evropski sud za ljudska prava i Sud BiH
Tri bh. agentice pred Evropskim sudom za ljudska prava tvrde da je njihov status legitiman, njihova funkcija relevantna te da je njihov status v.d. zastupnica i dalje na snazi.
Slaven Kovačević ranije tokom ove sedmice najavio je krivične prijave protiv bh. agentica pred Evropskim sudom za ljudska prava zbog, kako je rekao, toga što im je istekao mandat.

Savjetnik predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića Slaven Kovačević rekao je da će, ukoliko agenti BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava, tj. vršioci dužnosti agenata sa isteklim mandatom, poduzmu ikakve pravne korake pred ovim sudom, protiv njih podnijeti krivičnu prijavu.

Agentice su potom odgovorile Kovačeviću i istaknule da su rješenjima Vijeća ministara BiH, Harisa Bačvić, Monika Mijić i Jelena Cvijetić, imenovane za v.d. zastupnice Vijeća ministara BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava.

"Pravni status v.d. zastupnica je potvrđen rješenjima Odbora državne službe za žalbe i presudama Suda BiH, te u skladu s tim trenutne v.d. zastupnice ostaju na dužnosti do imenovanja novih v.d. zastupnika ili do imenovanja zastupnika nakon provedene konkursne procedure koja je u toku. Iz prednjeg proizilazi da je status v.d. zastupnica Vijeća ministara BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava neupitan, te da iste imaju pravo i obavezu da zastupaju Bosnu i Hercegovinu i štite njene interese u svim postupcima koji se vode pred Evropskim sudom za ljudska prava. Svako drugačije postupanje bilo bi suprotno važećim propisima i pravilima struke", navedeno je u ranijem odgovoru bh. agentica.

Klix.ba je u posjedu rješenja odbora za žalbe i drugostepene presude Suda BiH koji potvrđuje legitiman status v.d. zastupnica.

Naime, u rješenju koje je Sud BiH potvrdio, navedeno je kako je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH nezakonito razriješilo dužnosti v.d. zastupnice pred Evropskim sudom za ljudska prava.

"Sud BiH i Odbor zauzeli su identičan pravni stav, da u skladu sa važećim propisima, institucija ne može ostati bez rukovodioca zbog isteka mandata bez obzira da li je u pitanju redovni mandat ili vršilac dužnosti. Kako vršilac dužnosti ima sva prava, obaveze i ovlasti rukovodioca to je jasna namjera Vijeća ministara BiH da vršilac dužnosti nastavi sa radom do okončanja zakonom propisane procedure imenovanja rukovodioca institucije kako bi se spriječila nenadoknadiva šteta, jer se radi o poslovima i zadacima preuzetim pred Evropskim sudom za ljudska prava", pojasnila je za Klix.ba agentica Harisa Bačvić.

Također je istaknula da Vijeće ministara BiH nikada nije pokrenulo bilo kakav postupak razrješenja v.d. zastupnica niti je podnesen prijedlog za imenovanje novih v.d. zastupnika.

Rješenjem Vijeća ministara BiH koje je Bačvić ustupila Klix.ba, usvojena je njena žalba i poništava se radnja Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, a koja se odnosi na nezakonitu odjavu osiguranja Poreske uprave i kod nositelja obveznog osiguranja - odnosno za nezakonito razrješenje sa dužnosti.

"Žaliteljica u žalbi ističe da je rješenjem Vijeća ministara BiH o imenovanju vršitelja dužnosti zastupnika/agenta Vijeća ministara BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava, imenovana za vršitelja dužnosti zastupnika Vijeća ministara BiH, a najduže na period do tri mjeseca, počevši od 30. marta 2021. godine, pri tome navodeći da je poništen u maju 2021. godine te da novi konkurs za popunjavanje radnih mjesta zastupnika Vijeća ministara BiH još uvijek nije raspisan", navedeno je u rješenju.

Kako se dalje u rješenju navodi, dana 06.07.2021. godine, prilikom dolaska na posao u Ured. podnositeljica žalbe je zaprimila e-mail kojim se ona i preostale dvije v.d. zastupnica obavještavaju od strane sekretara Ministarstva da je Ministarstvo izvršilo odjavu v.d. zastupnica sa osiguranja kod Poreske uprave i nositelja obveznih osiguranja sa danom 30.06.2021. godine, a koju odjavu je Ministarstvo podnijelo 05.07.2021. godine.

"Podnositeljica žalbe ističe da cijelo vrijeme od datuma nezakonite odjave osiguranja. 30.06.2021. godine, radi na poslovima v.d. zastupnika, odnosno svaki dan dolazi na posao, a sto je evidentirano i u listi koja se vodi u Uredu zastupnika. Bačvić ističe da je sporna poduzeta radnja Ministarstva suprotna članu 55a. stav (I) i (4) Zakona o upravi Bi H koji propisuju da 'nakon isteka mandata rukovoditelja i zamjenika rukovoditelja upravne organizacije u sastavu ministarstva njihova prava, obaveze i ovlaštenja ostaju na snazi do novog imenovanja na funkciju' te da 'vršitelj dužnosti ima sva prava, obaveze i ovlaštenja rukovoditelja, odnosno zamjenika rukovoditelja za vrijeme obavljanja te dužnosti", navodi se u rješenju.

Temeljem svega navedenog nesporno je utvrđeno da je Ministarstvo poduzetom radnjom odjave osiguranja iz nadležne Porezne uprave i kod nositelja obveznih osiguranja nezakonito faktički razriješilo vršitelja dužnosti zastupnika Vijeća ministara BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava u statusu agenta s posebnim zadatkom.