Ispod površine
27

Slučaj Zukan Helez - nova SNSD-ova prilika za skretanje pažnje sa stvarnih problema

A. L.
Foto: Ilustracija: A.L./Klix.ba
Foto: Ilustracija: A.L./Klix.ba
Nedavna izjava državnog ministra Zukana Heleza da u Republici Srpskoj postoje vojni kampovi za obuku i da su to paravojne formacije pokrenula je lavinu reakcija koje je završila inicijativom SNSD-a za smjenu Heleza.
Ako malo zagrebemo ispod površine i prisjetimo se čitave historije sličnog izražavanja nezadovoljstva SNSD-a, možemo naslutiti da je ponovo u pitanju čisto politikanstvo.

Na ovaj način SNSD najviše utječe na skretanje pažnje sa finansijskih problema u kojima se našao ovaj bh. entitet, ali i sa sudskog procesa koji se posljednnih sedmica vodi protiv njihovog lidera Milorada Dodika. Ovo bi vrlo lako mogao biti još jedan paravan da blokiraju rad državnih institucija i to baš u danima kada treba raditi napornije nego ikad kako bi se ispunili zahtjevi Evrpske komisije i eventualno usovojili neki novi zakoni prije proljeća i nove procjene rezultata rada.

U SNSD-u su vjerovatno svjesni da do smjene Heleza ili bilo kojeg drugog ministra teško može doći. Za tako nešto morali bi u Predstavničkom domu državnog parlamenta imati podršku HDZ-a i SDA što je u ovom momentu teško za očekivati.

Jedini primjer posljednjih godina kada smo svjedočili smjeni državnog ministra bio je slučaj Miloša Lučića. Tadašnji ministar za ljudska prava i izbjeglice iz DNS-a smijenjen je pošto je ova stranka izašla iz koalicije sa SNSD-om na svim nivoima. U ovom slučaju situacija je, naravno, potpuno drugačija.

Osvrnimo se malo i na obrazloženje SNSD-ovca u inicijativi za smjenu Heleza u kojem između ostalog kažu da je u pitanju ministar sa "spornom i upitnom biografijom" jer je, kako su napisali, više puta bio osuđivan u krivičnim postupcima te učestvovao u drugim incidentima koji su medijski propraćeni. Sve to je SNSD imao na raspolaganju i prije nego što je Helez imenovan u Vijeće ministara.

Zanimljivo da, slijedom tih optužbi, ta stranka nikada nije podnijela inicijativu za smjenu svog ministra Staše Košarca za kojeg je prije tri i pol godine i sam Dodik rekao da je završio političku karijeru.

"Košarac je završio što se tiče politike naše partije i u tom pogledu ću se ponašati u budućnosti. U vezi s tim preduzećemo one mjere koje su najbolje prije svega za Republiku Srpsku…", rekao je tada Dodik.

Podsjetimo, Košarac je početkom koronavirus pandemije bio sudionik čuvenog korona-derneka u Sarajevu. Politički je Košarac to preživio, baš kao i optužbe za nasilje u porodici od strane bivše supruge Sanje Stanković.

Košarac i dalje "grije" državnu stolicu i prima državnu platu, baš kao i oni koji su mjesecima blokirali rad državnih institucija, a nije isključeno da će ih blokirati ponovo.