Amerika stavila veto na prijedlog o prekidu vatre u Gazi, odluka izazvala veliku raspravu u UN-u
SAD, stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a, jedina je nacija koja glasa protiv. Njen saveznik, Velika Britanija, bila je suzdržana na glasanju.
To u konačnici znači da rezolucija nije usvojena.
Što se tiče samog toka sjednice Vijeća sigurnosti UN-a, ruski predstavnik Vijeća sigurnosti UN-a okrivio je "tvrdoglavu, sebičnu" poziciju SAD za trenutnu situaciju u Gazi.
"Ishod ove tihe diplomatije je groblje palestinske djece", kaže on.
Također kaže da američka diplomatija ostavlja "spaljenu zemlju" za sobom i upozorio je kolege članove da bi mogli završiti na "pogrešnoj strani historije".
Predstavnik Ujedinjenih Arapskih Emirata pitao se koja je to poruka koju šaljemo civilima širom svijeta koji se nađu u "sličnim situacijama", ako se jedna ovakva rezolucija ne može usvojiti.
Predstavnik SAD-a Robert A. Wood objasnio je zašto je stavio veto na rezoluciju. Naime, on naziva proces iza ovog nacrta rezolucije "užurbanim" i kaže da su mu nedostajale "odgovarajuće konsultacije".
On dodaje da je najnerealniji dio rezolucije njen poziv na "bezuslovni prekid vatre". Potom, dodaje da bi to "jednostavno ostavilo Hamas na mjestu, u mogućnosti da se pregrupiše i ponovi ono što je uradio 7. oktobra". On ovaj stav naziva "receptom za katastrofu, za Izrael, za Palestince i za cijeli region".
Američki predstavnik je potom ponovio ono što je predsjednik Joe Biden ranije rekao po tom pitanju, da je rješenje s dvije države jedini način za postizanje trajnog mira.
Država Palestina, koja ima status stalnog posmatrača pri UN-u, nazvala je neuspjeh u usvajanju rezolucije "prekretnicom u historiji" i optužila Vijeće sigurnosti da nije ispunilo svoju odgovornost pred sve većim brojem smrtnih slučajeva palestinskih civila.