Austrija o uslovljavanju pregovora Ukrajine s EU istim tretmanom za BiH: Ne mogu biti dvije klase kandidata
"Stav Austrije u pogledu proširenja EU je jasan: ne mogu postojati dvije klase zemalja kandidata, prečaca ili nejednakog tretmana na putu u EU. To znači da se kriteriji i standardi moraju primjenjivati na isti način na sve zemlje kandidate", kazali su nam iz Ministarstva vanjskih poslova Austrije.
Dodali su da je Austrija uvijek bila predvodnik i pokretač integracija Zapadnog Balkana u EU.
"Još prije dvadeset godina, na samitu EU-Zapadni Balkan u Solunu 21. juna 2003. godine, EU je izjavila da budućnost Zapadnog Balkana leži u EU. Kao inicijatori grupe Prijatelji Zapadnog Balkana (Austrija, Hrvatska, Češka, Grčka, Italija, Slovačka i Slovenija), vidimo posebnu odgovornost u održavanju Zapadnog Balkana visoko na političkoj agendi EU i u podršci putu regije u EU", dodaju iz MVP Austrije.
Naglasili su da su zato pozvali na ubrzani i dinamičniji proces pristupanja Zapadnog Balkana EU.
"Posljednjih mjeseci Austrija je iznijela konkretne prijedloge za postupnu integraciju koja donosi opipljivije rezultate za građane zemalja kandidata. Želimo vidjeti da zapadni Balkan postupno sudjeluje u područjima kao što su jedinstveno tržište, saobraćaj, nauka i obrazovanje, energija i klima, politika migracije ili pravosuđa", zaklučuju iz austrijskog MVP-a.
Podsjećamo, austrijski kancelar Karl Nehammer je u obraćanju parlamentarcima 11. decembra poručio da se Ukrajina ne bi trebala preferirati, posebno ne u odnosu na Bosnu i Hercegovinu.
Nizozemski premijer u ostavci Mark Rutte je u jučerašnjem obraćanju nizozemskim parlamentarcima je nagovijestio podjele unutar Unije po ovom pitanju.
"Ne spominjem Bosnu bez razloga. Želim onemogućiti da Nizozemska blokira Ukrajinu, jer neko drugi može kazati: 'Samo ako i Bosna'. Pomislim da tako treba uraditi kako ne bismo bili usamljeni u svom stavu. Kasnije možemo zategnuti stvari, ali u konačnici Nizozemska ne bi bila ta koja je blokirala Ukrajinu. Gledajte, uoči Evropskog vijeća skoro uvijek postoje države koje nameću dodatna pitanja ne bi li imale neku korist u drugim područjima", naglasio je.
Rutte je konstatovao da bi upravo Austrija mogla uslovljavati da pristupni pregovori za ostale države počnu, ako počnu i za Bosnu i Hercegovinu.