Tenzije zbog predstavljanja u Evropskom parlamentu: "Stari most nije hrvatsko nasljeđe"
Najava ovog događaja u njenom rodnom Mostaru je izazvalo burne reakcije unutar bošnjačkog političkog korpusa, koje se ne stišavaju.
Lider mostarske gradske organizacije SDA i predsjednik Gradskog vijeća Grada Mostara Salem Marić je poručio da, "odbacuje pokušaj lažnog i malicioznog informisanja članova Evropskog parlamenta, kako je Stari most u Mostaru hrvatsko naslijeđe unutar Svjetske kulturne i historijske baštine".
"Stari most u Mostaru je bosanskohercegovačko kulturno i historijsko naslijeđe, koje čini dio svjetskog pomenutog naslijeđa i takvo bi bilo korektno od hrvatske europarlamentarke Zovko da se i predstavi. Željana Zovko nema nikakvo pravo da može predstavljati Stari most u Mostaru kao dio hrvatskog naslijeđa. Na predstavljanje plakata na kojem se dovodi u kontekst da je Stari most hrvatsko naslijeđe, dužni smo prema našoj i evropskoj javnosti reagovati i odbaciti ovakve pokušaje. Stari most u Mostaru je kulturno-historijsko naslijeđe cijelog svijeta potekao i očuvan kao naslijeđe Bosne i Hercegovine i njenih građana. Predstavlja jedan od najvrijednijih dijelova kulturne baštine svijet ai jako je maliciozno prema Bosni i Hercegovini i ljudima kojima je Stari most jedan od najznačajnijih simbola na ovom nivou lažno informisati evropsku javnost. Također, postoje historijske činjenice i dokazi, ko je Stari most izgradio, ko ga je srušio, te ko ga je obnovio i sačuvao", poručio je Marić.
On je pozivam i najviše predstavnike Bosne i Hercegovine da pošalju reakciju i protestnu notu na ovakav čin u Evropski parlament.
Zastupnik DF-a u Parlamentu Federacije BiH Sanel Kajan je ovaj događaj okarakterisao sramotnim, pitajući se kako će Zovko Stari most u Mostaru predstaviti kao "hrvatsku kulturnu baštinu".
Oštro je regovao i direktor Centra za mir i multietničku saradnju, bivši zamjenik komandanta 4. korpusa ARBiH i poslijeratni gradonačelnik Mostara Safet Oručević, koji je naveo kako označavanje Starog mosta kao "hrvatsku baštinu" smatra sramotnom i glupom provokacijom.
"Most je svjetska kulturna baština iz Bosne i Hercegovine, a nikakva hrvatska baština. Za taj projekat sam uložio mnogo napora kao gradonačelnik da pridobijem kao partnere Svjetsku banku i UNESCO, više država donatora kao i Hrvatsku na čelu sa premijerom Račanom koji nam je dao punu podršku. Bilo je to u vrijeme kada su jedina 'kulturna' baština koju su imali Hrvati u tom vremenu u mom gradu, bili koncentracioni logori za sugrađane, ubijanja nevinih ljudi, silovanja , razaranja grada uključujući i rušenje Starog mosta, čak ekskluzivno snimljeno kamerama Hrvatske vojske. Za sve to su naši sugrađani osuđeni na preko stotinu godina zatvora kao Udruženi zločinački poduhvat", naveo je Oručević.
Kad je Stari most u pitanju ,kako je poručio, "upravo su Bošnjaci vodili Udruženi poduhvat zajedničke obnove i pomirenja. I dalje ćemo to raditi, ali ne sa onima koji neprestano provociraju i zaustavljaju sve procese normalizacije među narodima".