Amerikanac postaje prva osoba koja će biti pogubljena dušikom, UN se protivi ovoj metodi
Ipak, visoki zvaničnik za ljudska prava u Ujedinjenim nacijama poziva vlasti Alabame da zaustave planirano pogubljenje 25. januara, ponavljajući zabrinutost stručnjaka da li neprovjerena metoda predstavlja mučenje prema međunarodnim sporazumima.
"Uznemireni smo zbog skorog pogubljenja Kennetha Eugenea Smitha u Sjedinjenim Američkim Državama, korištenjem nove i neprovjerene metode – gušenja dušikovim plinom, što bi moglo predstavljati mučenje ili drugo okrutno, nečovječno ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje prema međunarodnog zakona o ljudskim pravima”, rekla je Ravina Shamdasani, glasnogovornica Volkera Türka, koji je visoki komesar UN-a za ljudska prava, u izjavi objavljenoj u utorak.
U ranijem saopštenju koje je prije nekoliko sedmica objavio Ured UN-a za ljudska prava, grupa međunarodnih konsultanata je napomenula da "ne postoje naučni dokazi koji bi dokazali" da pogubljenje udisanjem dušika neće uzrokovati "ozbiljnu patnju" i rekli su da su "zabrinuti da bi hipoksija dušika rezultirala bolnom i ponižavajućom smrću."
Komesar UN-a za ljudska prava u utorak je rekao da Ured sada ima "ozbiljnu zabrinutost" da bi Smithovo planirano pogubljenje moglo prekršiti dva međunarodna sporazuma o ljudskim pravima kojih su se SAD složile da se pridržavaju - Pakt o građanskim i političkim pravima i Konvenciju protiv torture i drugih Okrutno, nehumano ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje.
Prvi sporazum, koji su UN usvojile 1966. godine i stupio na snagu 10 godina kasnije, zahtijeva od uključenih država da poštuju građanska i politička prava svojih ljudi, uključujući njihovo pravo na život, pravilan proces i pravična suđenja.
SAD su otprilike u isto vrijeme potpisale drugi sporazum protiv torture, iako je sporazum u tom slučaju uključivao klauzula kojom je odbijena primjena sporazuma na smrtnu kaznu, sve dok se smrtna kazna izvršava na način koji je u skladu sa Ustavom.
Kenneth Eugene Smith bi bio prva osoba u SAD-u koja je usmrćena upotrebom azotnog gasa ako se pogubljenje nastavi kako je planirano, 25. januara.
Smith je decenijama bio u zatvoru u Alabami, otkako je osuđen za ubistvo supruge jednog svećanika 1998. godine i već je preživio neuspjeli pokušaj pogubljenja u novembru 2022. To je bila jedna od četiri neuspjele smrtonosne injekcije u Alabami u posljednje četiri godine.
U svjetlu nedostatka smrtonosnih injekcija, Alabama je 2018. odobrila hipoksiju dušika kao metodu pogubljenja. To je jedna od tri američke savezne države koje to tehnički dopuštaju, zajedno s Oklahomom i Mississippijem, ali ta metoda nikada prije nije korištena. Metoda prisiljava zatvorenika da udiše čisti dušik, ili ekstremno koncentriran nivo dušika, kroz gas masku dok se ne uguši.
Budući da nikada nije testirana, a čak su i veterinari odbili da je koriste pri eutanaziji životinja, mnogi se protive njenoj primjeni u ustanovama za smrtnu kaznu i upozoravaju da hipoksija dušika potencijalno može uzrokovati nepotreban bol i patnju.
Alabama je u augustu objavila svoj prvi protokol za pogubljenje hipoksijom azotom, i iako su u njemu navedene neke sigurnosne mjere, dokument također priznaju rizike rukovanja azotnim gasom. Kako je povjerenik UN-a za ljudska prava primijetio u izjavi od utorka, "protokol iz Alabame za pogubljenje gušenjem dušikom ne predviđa sedaciju ljudskih bića prije pogubljenja", što odstupa od preporuke Američkog veterinarskog medicinskog udruženja da se životinje umiruju prije nego što budu eutanazirane.
"Protokol se također odnosi na primjenu plina bez mirisa i boje do 15 minuta", navodi se u saopštenju.
Savezni sudija je u srijedu presudio da bi Alabama mogla nastaviti s planovima da usmrti Smitha koristeći dušikov plin. Smithovi advokati tražili su zabranu za zaustavljanje pogubljenja 25. januara i optužili državu Alabama da pokušava da ga iskoristi kao eksperimentalnu metodu. Smithov advokat rekao je da namjerava uložiti žalbu na odluku, prenosi Associated Press.