Trojka zakazala sastanak o izmjenama Ustava BiH, iz opozicije već stižu odbijenice
"Imamo načelne saglasnosti vezano za puno tema, za ponedjeljak smo mi, stranke Trojke, poslali poziv svim parlamentarnim strankama na razgovor o izmjenama Ustava BiH. Time bi se riješio prvi prioritet, a biranje člana predsjedništva iz hrvatskog naroda je imperativ. Ako se vratimo na dio neumske energije, mislim da ćemo uspjeti. Mi vjerujemo da može doći do izmjena Ustava BiH", kazao je lider NiP-a Elmedin Konaković prije dva dana.
No, prema prvim reakcijama iz opozicije izvjesno je da neće biti stopostotnog odaziva sastanku.
U saopćenju koje su poslali iz SDA poručuju da se neće odazvati.
"Poziv je i suštinski i formalno diletantski, čak nije ni potpisan od predsjednika SDP-a, NIP-a i NS, a očekivanje da svi akteri u roku dva-tri dana dostave svoje prijedloge pokazuje zabrinjavajuću neozbiljnost s kojom Trojka pristupa tako važnim pitanjima kao što je ustavna reforma. Još je gore po Trojku što ovakvim odnosom prema suštinskim pitanjima za državu želi graditi jeftini PR, pokušavajući ublažiti štetu nakon dogovora kojeg su sa SNSD-om i HDZ-om postigli na Dodikovom privatnom imanju u Bakincima kod Laktaša", tvrde iz SDA.
Treba istaći da je tema izmjena Izbornog zakona ponovo vraćena u fokus prije sedam dana kada je u Laktašima održan sastanak o nekoliko važnih tema. Formalnog i potpianog dokumenta i dogovora nema, ali je u javnost procurilo nekoliko verzija o temama koje su u fokusu.
Jedna od njih je i Izborni zakon, koji je Dragan Čović uputio u proceduru, predlažući način izbora članova Predsjedništva. Taj prijedlog ništa ne mijenja u kontekstu izbora članova Predsjedništva iz reda Bošnjaka i člana koji se bira iz RS-a.
Fokus HDZ-ovog prijedloga je na izbor člana Predsjedništva iz reda Hrvata. Međutim, taj prijedlog se odnosi samo na izmjenu Izbornog zakona, ali ne i Ustava, čime bi se trebale implementirati sve presude iz Strazbura.
Stanje na terenu kaže da HDZ ne želi baš sarađivati na izmjenama Ustava ako to neće značiti i rješavanje načina izbora člana Predsjedništva iz reda Hrvata. A kamen spoticanja je opet činjenica da za bilo kakvu izmjenu Ustava treba dvotrećinska većina u Parlamentu BiH, što je nemoguće postići bez opozicije.
Iz SDA su saopćili da bi vladajuća koalicija Trojka - SNSD - HDZ, trebalo da u Parlamentu BiH ponudi rješenje, te da zvanično, sa svim detaljima upozna cjelokupnu bh. javnost.
"Uostalom, na tome da vladajuća koalicija mora ponuditi rješenja predstavnici Trojke su insistirali godinama dok su bili u opoziciji, pa je pitanje zbog čega sada odustaju od vlastitih principa. Jasno je da je dogovor iz Laktaša opasan po državu, na šta upozoravaju i domaći i dobronamjerni međunarodni akteri, i da sada Trojka formalnim, neozbiljnim sastancima pokušava ublažiti vlastitu štetu. SDA neće učestvovati u spašavanju Trojke", zaključili su.
Ostale opozicione stranke se do sada nisu izjašnjavale o ovom pozivu. A poziv je upućen na adrese: SDA, SNSD, SDP, HDZ, DF, NiP, NS, SDS, PDP, BHI KF, Za pravdu i red, DEMOS, Ujedinjena Srpska i NES.