Preminuo u zatvoru
57

Kako je Navalni svjesno izabrao smrt povratkom u Rusiju nakon što je preživio trovanje

S. M.
Aleksej Navalni (Foto: Shutterstock)
Aleksej Navalni (Foto: Shutterstock)
Kako su danas javile ruske vlasti najveći kritičar Vladimira Putina, opozicionar Aleksej Navalni preminuo je u zatvoru u kojem je izdržavao kaznu u trajanju od 30 godina. Prije tri godine Navalni je donio odluku koja ga je koštala života, samoinicijativno se vratio u Rusiju.

U augustu 2020. godine Navalni je otrovan novičokom, međunarodno zabranjenim nervnim agensom razvijenim u Sovjetskom savezu i Rusiji, tokom posjete sibirskom gradu Tomsku.

Kada je izašao iz medicinski izazvane kome u Berlinu, pošto je tamo prebačen iz Omska, odmah je optužio Putina da stoji iza napada. Rusija je stalno poricala bilo kakvu umiješanost.

Nakon što se oporavljao pet mjeseci Navalni se vratio u Rusiju, pravo u ruke ruske policije 17. januara 2021 godine. Po slijetanju odmah je priveden na moskovskom aerodromu, pod optužbom za kršenje uvjetnog otpusta zbog čega je kasnije osuđen na tri i po godine zatvora.

Navalni je kazao da nikad nije sumnjao da će se vratiti u svoju domovinu.

"Pitanje 'vratiti se ili ne' nikada nije stajalo preda mnom" rekao je u objavi na Instagramu 14. januara te godine.

Njegov bliski kolega Vladimir Ašurkov, izvršni direktor Fondacije za borbu protiv korupcije koji živi u egzilu u Londonu, rekao je da je razmišljao o ideji da razgovara sa Navalnim nakon što je otrovan kako bi mogao da nastavi svoju borbu iz sigurnosti druge zemlje.

"Ali kada smo počeli da razgovaramo, shvatio sam da to nije opcija. Borba mu je u Rusiji i nije učinio ništa loše", rekao je Ašurkov.

Nakon što Putin naredio napad na Ukrajinu pozicija kritičara režima dodatno se pogoršala, a Navalni je jednakon žestinom nastavio kritikovati vlast.

Uoči prve godišnjice agresije Navalni je rekao da je Rusija dotakla dno i da može da se oporavi samo kada se ukloni Putinova diktatura, a Moskva počne Kijevu da nadoknađuje štetu pričinjenu tokom rata.

"Ubijene su desetine hiljada nevinih Ukrajinaca, a bol i patnje pogodili su još milione. Počinjeni su ratni zločini. Stvarni razlozi za ovaj rat su politički i ekonomski problemi u Rusiji, Putinova želja da zadrži vlast po svaku cijenu i njegova opsesija sopstvenim historijskim nasljeđem. Želi da bude zapamćen kao car osvajač", napisao je Navalni 20. februara prošle godine.

On je tada istakao da je poraz Rusije neizbježan i da Moskva mora da povuče trupe iz Ukrajine i prizna njene granice, koje su utvrđene 1991. godine.

Navalni je 2022. godine ranije osuđen prvo na devet godina zatvora za prevaru i pronevjeru, da bi u augustu 2023. godine osuđen na dodatnih 19 godina zatvora nakon što je proglašen krivim za osnivanje i finansiranje ekstremističkih organizacija i aktivnosti.

Zatvorsku kaznu je služio u Kaznenoj koloniji broj 6 u Melehovu, koja se nalazi 240 km istočno od Moskve, da bi vlasti kasnije u decembru prebacile u selu Harp u Jamalo-Naneckom autonomnom okrugu iza artičkog okruga.

"Ne mogu vas još zabavljati pričama o polarnoj egzotici, jer nisam vidio ništa osim ćelije. A izvan prozora ćelije mogu vidjeti samo ogradu koja stoji uz zid", rekao je tada Navalni.

Dva mjeseca kasnije, ruske vlasti su saopćile da je Navalni preminuo. Okolnosti njegove smrti još uvijek nisu poznate. Međutim, bez obzira na rezultate istrage, odnos ruske države prema njemu nesumnjivo je doprinio njegovoj ranoj smrti, u 47. godini života.