Nove političke igre
48

Čović i Špirić odbili skloniti sporni zakon o Ustavnom sudu BiH s dnevnog reda Doma naroda

N. V.
Foto: I. Š./Klix.ba
Foto: I. Š./Klix.ba
Dva člana kolegija Doma naroda Bosne i Hercegovine Dragan Čović i Nikola Špirić nisu podržali uklanjanje spornog Prijedloga zakona o Ustavnom sudu BiH sa dnevnog reda 14. sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Ovaj prijedlog se na dnevnom redu našao prije otprilike pola godine, nakon što ga je u parlamentarnu proceduru uputio SDS-ov delegat Želimir Nešković. Od tada nikada nije realizovana nijedna redovna sjednica Doma naroda BiH s obzirom na to da su delegati iz Kluba Bošnjaka odbijali doći na sjednice i uopšte raspravljati o ovom zakonu, koji je prva tačka dnevnog reda.

Problem sa SDS-ovim prijedlogom, osim što nije dogovoren na nivou državne koalicije, jeste i to što sadržava elemente neprihvatljive velikom dijelu naroda i političara u Bosni i Hercegovini. Prijedlog predviđa odlazak stranih sudija iz Ustavnog suda BiH i uvođenje nacionalnog glasanja u tu instituciju, a protiv čega su bošnjački delegati.

Nakon održanih izbora, izgledalo je kao da bi se strasti mogle smiriti. Osim što je dozvoljeno PDP-ovom delegatu da pristupi Domu naroda BiH umjesto dotadašnje SNSD-ove delegatkinje koja je mandat dobila greškom, ubrzo je i Nešković izašao sa zvaničnim obećanjem da će zakon povući iz procedure.

Odmah nakon najave je to i uradio, međutim odluku su prije današnje sjednice trebali potvrditi i članovi Kolegija Doma naroda kako bi prijedlog bio i definitivno uklonjen s dnevnog reda. Očekivalo se da niko neće imati ništa protiv toga jer je i sam Dragan Čović rekao da HDZ-ovi delegati neće podržati usvajanje ovog zakona po hitnoj proceduri, a SNSD-u ionako nije odgovarao prijedlog opozicije. Međutim, Kolegij je odbio skinuti ovu tačku s dnevnog reda, a političke igre se nastavljaju.

Delegati o uklanjanju i postavljanju ovog zakona na dnevni red te na kojim način se on može tretirati raspravljaju na sjednici Doma naroda koja je u toku. U fokusu je tehnikalija o tome na koji način tačka može biti uklonjena s dnevnog reda.