Bez predstavnika Trojke
113

Sastanak u Istočnom Sarajevu dokazao da Čović i Dodik itekako održavaju dobre odnose

N. Ž.
Sastanak delegacija HDZ-a i SNSD-a u Istočnom Sarajevu (Foto: X)
Sastanak delegacija HDZ-a i SNSD-a u Istočnom Sarajevu (Foto: X)
U Istočnom Sarajevu su se sastale delegacije HDZ-a i SNSD-a, odnosno predsjednici ovih stranaka Milorad Dodik i Dragan Čović. U fokus javnosti je odmah došlo pitanje: Gdje su predstavnici Trojke, njihovih partnera iz državne vlasti?
Poznato je da se već mjesecima očekuje sastanak državne koalicije gdje bi se (napokon) raspravljao put Bosne i Hercegovine prema Evropskoj uniji, odnosno o usvajanju zakona kojim bi se otkočilo dobijanje datuma za otvaranje pregovora za članstvo.

Dva sastanka otkazana, o trećem još nema informacija

Sastanci u prethodnom periodu su otkazani iz više razloga. Dugo se nije ni najavljivao, citirajući činjenicu da su sve stranke bile u predizbornoj kampanji.

Prvi sastanak koji je bio formalno zakazan za 15. oktobar otkazan je zbog dženaze žrtvama poplava u BiH.

Drugi je bio zakazan za 21. oktobar, kada je Dodik bio u Rusiji na samitu BRICS-a, a premijer Federacije BiH Nermin Nikšić je naknadno objavio da do tog sastanka nije moglo doći i iz drugih razloga, poput njegovog puta u Mađarsku.

Dakle, nakon što su "propala" dva termina, logično je bilo očekivati da će 29. oktobra, kada bi svi lideri trebali biti u Bosni i Hercegovini, trebao biti održan sastanak koji se čeka više od četiri mjeseca.

Čović i Dodik održavaju dobru komunikaciju

Međutim, u javnost je zatim izašla informacija da su sastanak održale delegacije HDZ-a i SNSD-a, koje su predvodili predsjednici stranaka. Postavlja se pitanje: Gdje su bili predstavnici Trojke?

Ako nisu dobili poziv, onda je ovaj sastanak dokaz da, bez obzira na izjave pojedinih političara iz BiH, odnos između Dodika i Čovića i dalje izrazito dobar.

Dok se Čović u većini dnevno-političkih diskusija, gdje u javni sukob dolaze predstavnici Trojke i Dodik, strateški drži po strani, indikativno je da i dalje održava dobre odnose s predsjednikom RS-a.

Također, sastanak je održan nakon izrazito burnog dana u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, gdje je Čović, zajedno s Nikolom Špirićem, odbio zahtjev delegata Želimira Neškovića da se s dnevnog reda povuče njegov neustavni Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH.

Dva delegata iz Kluba Bošnjaka, Džemal Smajić i Dženan Đonlagić, su ovaj Čovićev potez shvatili kao "političku igru" te su napustili sjednicu, dok su Kemal Ademović, Šefik Džaferović i Safet Softić ostali, rekavši kako je predsjednik HDZ-a "poštovao dogovor", te ukazali da su delegati iz Kluba Hrvata bili protiv hitne i skraćene procedure za sporni prijedlog.

Građani i dalje čekaju konkretne uspjehe na putu ka EU

Uzimajući sve u obzir, uključujući i činjenicu da na brojnim drugim pitanjima Dodik i Čović stoje ujedinjeni, pitanje je kada će se održati potpuni sastanak državne koalicije i kakva će biti atmosfera na njemu.

Građani Bosne i Hercegovine već mjesecima, suštinski od marta, čekaju na konkretne korake na putu naše zemlje prema Evropskoj uniji, a "krnji" sastanci gdje ne može doći do potpunog dogovora sigurno neće pridonijeti ispunjenju uslova za dobijanje datuma za otvaranje pregovora o članstvu BiH u EU.