Promjena aranžmana
109

Kako su američki helikopteri za Ministarstvo odbrane BiH preko noći poskupjeli za 15 miliona maraka?

Piše: D. Dž.
Helikopter Bell 412 koji je u opticaju za nabavku (Foto: EPA-EFE)
Helikopter Bell 412 koji je u opticaju za nabavku (Foto: EPA-EFE)
Udio institucija BiH za nabavku američkih helikoptera je naglo porastao za 15 miliona KM uz iznos koji će kroz program Strane vojne podrške (FMS) isplatiti SAD.

Postojeći saziv Vijeća ministara Bosne i Hercegovine još jednom je pokazao neažurnost, ali i nesposobnost u kompletiranju i praktičnom izvršenju ranije dogovorenih međunarodnih ugovora i obaveza.

Nabavka helikoptera za Ministarstvo odbrane postaje saga po mnogim segmentima, a u ovom trenutku je iznenadni rast udjela BiH najveće iznenađenje. Naime, prema prvobitno dogovorenom aranžmanu BiH bi izdvojila 4,3 miliona KM, da bi nedavnom izjavom ministra odbrane Zukana Heleza ta cifra porastla na 19 miliona KM.

"Šteta je već nanesena za helikoptere, to više nije 4,3 miliona, to će sad biti oko 19 miliona KM. To je sve poskupjelo na tržištu", izjavio je Helez.

Međutim, to znači da je iznos udjela BiH institucija porastao za gotovo 15 miliona KM što je skok koji se pravda poskupljenjem na tržištu.

Gdje pronaći 15 miliona KM

Prema postojećoj politici racionalizacije troškova Ministarstva odbrane biti će zanimljivo vidjeti kako će se višak od 15 miliona nadoknaditi.

Usvojena budžetska rezerva Vijeća ministara BiH iznosi 30.000 KM od čega je izvršeno 12.699,06 KM, što otpisuje mogućnost da se manjak sredstava izdvoji iz budžetske rezerve. Ako je suditi prema dosadašnjoj praksi, SAD će će ponovno reagirati sa povećanjem aranžmana iz programa Strane vojne pomoć (FMS).

Ukoliko dođe do toga da i ovako simboličan iznos uz sve političke rokade, Vijeće ministara ne uspije izvršiti, onda se nameće pitanje opšte sposobnosti Vijeća ministara da provodi državnu politiku.

To svakako ne bi bio prvi put da SAD proširi aranžman pomoći i podrške u namjeri da strateški projekti kakav je nabavka helikoptera, ne propadnu.

Embargo na informacije

Cijeli proces nabavke vodi se vrlo konspirativno pri čemu ne postoje decidne informacije o tome koliko helikoptera nabavlja Ministarstvo odbrane. Cijeli proces nabavke je kao po običaju išao vrlo trapavo i uz mnoštvo političkih uslovljenosti.

Broj helikoptera je navodno ostao tajan javnosti zbog nastojanja da se u početnoj fazi procesa ne bi mogao blokirati, ali to nije spriječilo zahtjev pomoćnika ministra odbrane Aleksandra Goganovića da se helikopter kategorizira kao "neborbeni transportni".

Prema nezvaničnim informacijama radi se o pet helikoptera od čega bi četiri trebali biti Bell 412 te jedan UH-2-II Huey-2.