Lagumdžija pred Vijećem sigurnosti UN-a: Srbija je propustila priliku za pomirenje
Zahvalivši predsjednici Mehanizma, sutkinji Gatti Santana, te glavnom tužiocu, Sergeu Brammertzu, na izvještajima, Lagumdžija je naglasio da "proces pravde ne završava donošenjem konačnih presuda". Posebno je istakao važnost saradnje između tužilaštava u regiji i Mehanizma, kao i potrebu rješavanja zaostataka u predmetima ratnih zločina.
"Redovni operativni sastanci i konsultacije između Ureda tužioca Mehanizma i Tužilaštva Bosne i Hercegovine ključni su za ostvarenje pravde za sve žrtve zločina u našoj zemlji," rekao je Lagumdžija. Pohvalio je dosadašnju podršku Mehanizma, naročito u vezi sa digitalizacijom arhiva, koja, kako je istakao, ima trajnu vrijednost za buduće generacije.
Lagumdžija se osvrnuo i na problem negiranja zločina i glorifikacije ratnih zločinaca u regiji, posebno u Srbiji. "Nažalost, umjesto da pruži iskrenu ruku pomirenja, Srbija često propušta priliku suočiti se s vlastitom prošlošću," rekao je, izdvajajući slučajeve negiranja genocida u Srebrenici i veličanja osuđenih ratnih zločinaca poput Radovana Karadžića i Ratka Mladića.
Tokom govora, Lagumdžija je citirao riječi Radislava Krstića, osuđenog za genocid u Srebrenici, koji je u svom pismu izrazio nadu da će buduće generacije na Balkanu izgraditi društvo bez mržnje i rata.
Lagumdžija je ove riječi nazvao važnim korakom ka pomirenju, ali je naglasio potrebu za konkretnim djelovanjem.
"Bez obzira na motive iza pisma, Krstić ima jedinstvenu priliku da svojim riječima doda djela, pružajući vrijedne informacije o mjestima gdje se nalaze posmrtni ostaci preostalih nestalih žrtava genocida u Srebrenici," rekao je Lagumdžija.
Zlatko Lagumdžija je tokom obraćanja Vijeću sigurnosti oštro kritikovao izjave srbijanskih predstavnika koji su genocid u Srebrenici nazvali "događajem". "Nažalost, danas smo ponovo čuli da je genocid u Srebrenici iz 1995. godine nazvan 'srebreničkim događajem'. Poštovane kolege, svi znamo da je genocid u Srebrenici presuđen od strane ICTY-a kao najstrašniji zločin, nazvan genocidom. To nije bio 'događaj', poput saobraćajne nesreće sa smrtnim ishodima," istakao je Lagumdžija.
Osvrćući se na takve izjave, naglasio je da negiranje zločina, revizionizam i glorifikacija ratnih zločinaca ne samo da vrijeđaju sjećanje na žrtve, već predstavljaju prepreku za pomirenje i izgradnju povjerenja u regiji. "Pomirenje zahtijeva pravdu i suočavanje s istinom, a ne pokušaje umanjivanja ili poricanja zločina," poručio je Lagumdžija.
U zaključku, istakao je da je priznanje zločina i sjećanje na žrtve ključ za izgradnju povjerenja i budućeg mira na Balkanu.
Na kraju izlaganja, Lagumdžija je apelovao na Vijeće sigurnosti i međunarodnu zajednicu da nastave podržavati rad Mehanizma, zaključujući da je očuvanje njegovog nasljeđa ključni korak ka jačanju međunarodnog prava i izgradnji povjerenja među narodima. "Pomirenje je moguće samo uz pravdu i suočavanje s prošlošću," poručio je.