Zabrinuti i studenti
53

Dekani 13 fakulteta u Sarajevu traže vanrednu sjednicu i izbor v.d. rektora UNSA

Piše: I. Sa.
Novoizabrani rektor UNSA Tarik Zaimović (Foto: I. L./Klix.ba)
Novoizabrani rektor UNSA Tarik Zaimović (Foto: I. L./Klix.ba)
Saga oko izbora novog rektora Univerziteta u Sarajevu se nastavlja nakon što je Kantonalna uprava za inspekcijske poslove utvrdila da izbor Tarika Zaimovića nije bio u skladu s propisima.
Naime, iz inspekcije i Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje KS su tražili od Senata UNSA poništenje izbora rektora dok Zaimović tvrdi da ga samo Senat može razriješiti.

Nastao je i problem jer zaposlenici UNSA nisu dobili plate za šta je resorno ministarstvo reklo da je ovaj proces blokiran zbog potpisa od ovlaštenih osoba s Univerziteta, "što još uvijek nije omogućeno jer menadžment UNSA ne poštuje zakonske procedure."

Tačnije, riječ je bilo da je Zaimović trebao potpisati isplatu, a ne može to uraditi jer je inspekcija utvrdila da nije izabran prema propisima te je danas rečeno da je i ova situacija riješena te se isplata očekuje već sutra.

Sada je 13 članova Senata UNSA podnijelo zahtjev za održavanje vanredne sjednice, a na njoj bi mogli zatražiti pokretanje procedure za imenovanje vršitelja dužnosti rektora.

S obzirom da je resorno ministarstvo reklo da će poštovati "svaku zakonitu odluku", isto bi se odnosilo i na izbor v.d. rektora. UNSA se mora očitovati o ovom zahtjevu.

"Mi, dole potpisani članovi Senata Univerziteta u Sarajevu, zahtijevamo hitno održavanje sjednice Senata na kojoj bi se izabrao vršilac dužnosti rektora kako bi se izbjeglo dalje funkcionisanje Univerziteta u Sarajevu u pravno neizvjesnim uvjetima.

Uzimajući u obzir da je istekao rok za izvršenje izvršnog rješenja drugostepenog organa u upravnom postupku, a da istovremeno nije donesena sudska mjera zabrane izvršenja navedenog rješenja, te da eventualno pokretanje upravnog spora ne odlaže izvršenje predmetnog rješenja, smatramo da je obaveza Senata da postupi po izvršnom rješenju. Svako drugačije postupanje nije u skladu sa zakonskim propisima i može prouzrokovati ozbiljne posljedice za Univerzitet kao instituciju", naglasili su u saopćenju.

Istakli su kako su zaposlenici uznemireni zbog pravne neizvjesnosti uz upite hoće li biti osigurana isplata plata nakon isteka roka za provođenje rješenja.

"Također, studenti postavljaju pitanja o tome hoće li se održati promocija diplomanata i magistranata, budući da, prema dostupnim saznanjima, proces štampanja diploma još nije započeo. Ova situacija zahtijeva hitno djelovanje kako bi se očuvala pravna sigurnost univerziteta i spriječile eventualne štete koje bi mogle nastati zbog kašnjenja u donošenju neophodnih odluka", saopćeno je.

U potpisu ovog dokumenta su dekani sljedećih sarajevskih fakulteta: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet, Elektrotehnički fakultet, Fakultet zdravstvenih studija, zatim Fakultet sporta i tjelesnog odgoja, Farmaceutski fakultet, Medicinski fakultet, Stomatološki fakultet, Mašinski fakultet, kao i Fakultet političkih nauka, Fakultet za saobraćaj i komunikacije, Pedagoški fakultet, Ekonomski fakultet i Filozofski fakultet.