Klix Studio
116

Adna Mesihović: Zaimović je neovlaštena osoba, nije mi palo na pamet da uradim ono što je Škrijelj tražio

Piše: B. R.
Ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo Adna Mesihović (ZNG) je u današnjem izdanju Klix Studija govorila o izboru profesora Tarika Zaimovića za rektora Univerziteta u Sarajevu (UNSA).
Ponovila je ono što je utvrdila i Kantonalna uprava za inspekcijske poslove (KUIP), a to je da izbor nije proveden u skladu s propisima. Negira Zaimovićeve tvrdnje da je stav Ministarstva i Inspekcije utemeljen na njihovim mišljenjima, a ne na pravnim činjenicama.

Prema njenim riječima, temeljni propust je napravljen prilikom definisanja kriterija za izbor rektora. Naime, kako je ukazala, diskriminirani su članovi Senata UNSA s umjetničkim zvanjima i greška je bila to što je Zaimoviću omogućeno da glasa za sebe, a što nije omogućeno njegovoj protukandidatkinji, profesorici Almiri Hadžović-Džuvo.

Mesihović se osvrnula na Zaimovićevu konstataciju da zakonski nije regulirano pitanje da li kandidat za rektora može glasati za sebe.

"Ta stavka zakona je izmijenjena prilikom posljednjih izmjena zakona, u kojima je učestvovao profesor Zaimović, i prvi put se primjenjuje u ovom slučaju. Profesor Škrijelj je prilikom ponovnog izbora rektora bio stavljen da može glasati za sebe, ali se on izuzeo iz glasanja kako protukandidata ne bi doveo u nepovoljan položaj", naglasila je.

Negira i Zaimovićevu tvrdnju da su oni, koje su dekani ovlastili da ih predstavljaju na izboru rektora, mogli glasati. Naime, prema riječima resorne ministrice, nema zakonske opravdanosti da oni koje su dekani ovlastili da ih predstavljaju i glasaju uime dekana, posebno prilikom tajnog glasanja.

Istakla je da je u tužbi UNSA, koju je sud odbacio, navedeno da je tužbu podnijela neovlaštena osoba, a da se sud u toj odluci nije pozvao na to da li je Zaimović upisan u sudski registar kao rektor.

Napomenula je da je Zaimović mogao zatražiti od Inspekcije ili suda odgodu izvršenja odluke Inspekcije, ali da to nije učinio. Zatražila je od nadležnog suda informaciju o tome zašto Zaimović još nije upisan u sudski registar.

O Rifatu Škrijelju

Odgovarajući na konstataciju bivšeg rektora UNSA i aktuelnog direktora Centra za interdisciplinarne studije "Zdravko Grebo" UNSA da je "korumpirana inspektorica" koja je postupala u ovom slučaju, kazala je da kantonalna vlada, pod čijom nadležnosti je Inspekcija, nikada nije dovela u pitanje postupanje prosvjetne inspektorice.

"Škrijelj je od Vlade tražio smjenu inspektorice, a to nije mehanizam disciplinskog postupka, i tražio je moje isključivanje iz drugostepenog postupanja", dodaje.

Govorila je o razlozima zašto joj se konfrontira Škrijelj, za kojeg je navela da joj je bio profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu UNSA.

"Profesor Škrijelj je prilikom preuzimanja moje funkcije, došao u Ministarstvo s velikom gutom plavih koverata, a to su bila izrečena drugostepena postupanja, inspekcijski nadzori, presude u upravnim postupcima. Tražio je od mene da to sve ponovo uzmem u razmatranje i donesem drugu odluku. Sve to je bilo u njegovom mandatu. Nije mi padalo na pamet da to uradim i od tada pokazuje nezadovoljstvo", istakla je.

Kako je rekla, Škrijelj je prvobitno bio oduševljen nakon što je izabrana za ministricu te da je vjerovatno očekivao da će uraditi ono što je od nje zatražio.

Spočitala je članovima Studentskog parlamenta UNSA (SPUS) što su javno podržali Zaimovića, smatrajući da bi trebali biti neutralni.

"Jedan od studenata SPUSA je postavljen za sekretara Centra za interdisciplinarne studije i vjerovatno iz neke zahvalnosti to radi. Studenti su mi delegirali da ne branim njihove stavove, a nisu imali dokaze za to", dodaje.

O izostanku javne reakcije Hadžović-Džuvo

Osvrnula se i na to da Zaimovićeva protukandidatkinja, Hadžović-Džuvo nije javno komentirala izbor rektora.

"Dekani fakulteta UNSA su se nakon samog izbora obraćali, individualno tražeći prijedloge kako da izraze nezadovoljstvo u vezi izbornog procesa. Bila je sporna kutija u koju su se ubacivali glasovi. Kao da je bila neka manipulacija s kutijom, da je bila mala da u nju stanu svi glasovi. Ne znači da iza anonimne prijave ne stoji neko od kandidata. Možda neko izabere da ne ide direktnom konfrontacijom", kazala je.

I dalje uvjerava u to da su plate zaposlenika UNSA upitne zbog upitnog pravnog statusa Zaimovića, a ne zbog nedostatka novca, kako to tvrdi Zaimović. Navela je da je angažovala pravnog savjetnika kako bi Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo adekvatno reagiralo u ovoj situaciji.

S obzirom na dosadašnji tok događaja, ne očekuje da će uskoro biti izabran v.d. rektora, za šta smatra najboljim rješenjem.

Kandidatura za vijećnicu

Tema razgovora s Mesihović bila je i njena kandidatura za vijećnicu na prethodnim lokalnim izborima u općini Novi Grad Sarajevo, ispred stranke Za nove generacije (ZNG). Škrijelj je njen politički legitimitet doveo u pitanje zbog toga što je na tim izborima dobila 74 glasa.

"Kandidovala sam se isključivo zbog malog broja članova našeg pokreta. Nisam radila na privlačenju glasova. Nisam ni radila da uđem u Vijeće. I da sam izabrana za vijećnicu, svakako bih ostala ministrica. Nije bio niti jedan bilbord s mojim likom i nisam bila u aktivnostima kao kandidatkinja", izjavila je.

Na pitanje da li smatra da je njena kandidatura svojevrsna manipulacija kako bi se privukli glasači, odgovorila je da je kao kandidatkinja govorila da se loše osjeća zbog toga što nekog "dovodi u zabludu".

"No, u politici nekada moramo raditi usluge, ali mislim da sam reagovala na najpovoljniji način", zaključila je.

Ministrica Mesihović je u Klix Studiju govorila i o odnosima u Vladi Kantona Sarajevo, kao i spornom finansiranju pojedinih projekata. Naglasila je i to da je broj studenata na UNSA u posljednjih osam godina smanjen za 8.000.

Kompletno gostovanje Adne Mesihović u Klix Studiju možete pogledati na našem YouTube kanalu, kao i na portalu Klix.ba.

Također nas možete slušati i na Spotify, Apple Podcastu, Amazon Music i drugim platformama.