"Pobuna" u kući
47

Pozadina sjednice NSRS-a: Da li Stevandić uz podršku Srbije kreće u preuzimanje Dodikove pozicije?

Piše: N. Ž.
Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske
Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske
Narodna skupština Republike Srpske će danas održati posebnu sjednicu na kojoj će raspravljati o opasnim materijalima koji se mogu nazvati i otvorenim udarom na Bosnu i Hercegovinu. Iza ovog poteza, prema informacijama do kojih je došao Klix.ba, stoji predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić.

Iako smo već navikli da, uz odobrenje predsjednika RS-a Milorada Dodika, NSRS već godinama donosi opasne zaključke koji se tiču ingerencija državnih institucija, ova situacija je, prema našim informacijama, nešto drugačija.

Sukob za moć: Kreće li Stevandić na Dodika

Naime, izvori bliski ovoj situaciji kažu da je Stevandić ovu odluku o sazivanju sjednice i stavljanju ovog dokumenta, nazvanog "Informacija o urušavanju pravnog sistema u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma", donio "iza leđa" lideru RS-a i SNSD-a.

Pozadina ove odluke je, suštinski, bitka za moć. Stevandić, kako kažu naši izvori, očekuje da će Dodik biti osuđen i da će mu biti zabranjeno političko djelovanje.

Prema Ustavu RS-a, u slučaju da predsjednik entiteta ne može obavljati svoju funkciju, pozicija pripada predsjedniku Narodne skupštine RS, koju trenutno obnaša Nenad Stevandić.

Kako bi njegov potez imao kakav-takav legitimitet bez odobrenja Dodika, Stevandić je okupio radikalnije članove vladajućih partija u RS-u koji će podržati sazivanje ove sjednice.

Također, izvori iz krugova bliskih Dodiku kažu kako sumnjaju na veću "pobunu" unutar stranke, a kao primjer navode činjenicu da je naprasno otkazana vanredna sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, na kojoj se trebalo raspravljati o dva EU zakona koje je prethodne sedmice usvojilo Vijeće ministara.

Prema našim izvorima, Nebojša Radmanović je tu odluku, kao i Stevandić, donio mimo lidera svoje stranke, a Dodik je od njega tražio, kada je sjednica i zvanično otkazana, da je sazove što je prije moguće.

Sazivanjem sjednice "vezao" ruke SNSD-u i opoziciji

Iako Dodik nije "aminovao" ovu Stevandićevu odluku, tekst dokumenta je takav da, prema informacijama do kojih je došao naš portal, će vjerovatno sve stranke u RS-u podržati inicijative, bez obzira što se radi o tematici koja ugrožava ustavni poredak BiH.

Opozicija će, kao što je to i obično slučaj, u strahu od kampanje medija bliskog režimu u Banjoj Luci podržati zaključke i informaciju, uz već standardne kritike na račun SNSD-a koje će biti više "usputne" nego suštinske.

Ovdje treba istaći da izvori bliski vladajućim strukturama u RS-u ističu da je Dodik, bez obzira što je sve urađeno njemu "iza leđa", ipak saglasan sa usvajanjem ovog dokumenta te da će SNSD podržati.

Koja je uloga Srbije u svemu?

Nezvanično, Stevandić je "preskočio" Dodika, ali sve koordinirao s vlastima u Srbiji. Upravo zbog toga je prvu najavu ovog dokumenta dao beogradski list "Politika", blizak režimu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Postavlja se pitanje da li je Vučić, odnosno režim u Beogradu, "gurnuo" Stevandića u sazivanje ove posebne sjednice, a djelomičan razlog bi se mogao tražiti u tome da se potencijalnom krizom u BiH skrene pažnja s masovnih protesta u Srbiji zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu, gdje je 15 ljudi poginulo.

Tome idu u prilog izjave Vučića i premijera Srbije Miloša Vučevića, koji su najavili "destabilizaciju u BiH", iako se nisu direktno referirali na najavljenu sjednicu u Banjoj Luci.

Vrijedi još istaći da je Tužilaštvo BiH preventivno reagovalo i poslalo zahtjev predsjedniku NSRS-a Nenadu Stevandiću za "dostavljanje informacija i pružanje pravne pomoći", u kontekstu današnje sjednice.

Ovaj zahtjev temelji se na osnovu Zakona o krivičnom postupku BiH i dostupnih podataka koji ukazuju na sumnju u počinjenje više krivičnih djela, uključujući "Dogovor za činjenje krivičnog djela", "Pripremanje krivičnog djela" te "Napad na ustavni poredak".

Tužilaštvo je također istaknulo sumnju u krivična djela kao što su "Neizvršavanje odluke Ustavnog suda BiH, Suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava" i "Sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje".