Sud BiH
487

Nožica se u odbrani Nešića pozvala na Novalićev slučaj, osvrnula se i na svjedoka koji je "izvarao sve u FBiH"

Piše: B. R.
Senka Nožica, advokatica Nenada Nešića (Foto: I. L./Klix.ba)
Senka Nožica, advokatica Nenada Nešića (Foto: I. L./Klix.ba)
Pred Sudom Bosne i Hercegovine danas je bilo ročište osumnjičenima ministru sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenadu Nešiću (DNS), direktoru kompanije "Legend" Mladenu Lučiću i direktoru preduzeća Putevi Republike Srpske Milanu Dakiću.
Ročište je uslijedilo nakon što su Nešić, Lučić i Dakić u četvrtak, 26. decembra, uhapšeni u akciji "Tunel 2" i nakon što je državno tužilaštvo zatražilo jednomjesečni pritvor za njih. Početak ročišta je prvobitno zakazan za devet sati, ali je prolongiran za 11:30 sati zbog toga što je Nešiću pozlilo uoči početka samog ročišta.

Tužiteljica Bojana Jolović je naglasila i opisala krivična djela za koja se terete. Naime, kako je ukazala, Nešić, kao direktor Puteva RS, Lučić i Dakić su fiktivnim pravnim radnjama za podizvođenje radova izvukli stotine hiljada KM iz Puteva RS.

Govoreći o tome zašto bi im trebalo odrediti jednomjesečni pritvor, istakla je da postoji opasnost od utjecaja na svjedoke.

Međutim, Nešićeva advokatica Senka Nožica smatra da državno pravosuđe uopće nije nadležno za procesuiranje onoga za šta se tereti njen branjenik. Osim toga, kako je navela, tužilaštvo je bilo dužno precizirati krivična djela i opisati bitne činjenice zbog kojih se smatra nadležnim.

Za Nožicu nije pravno utemeljena procjena Tužilaštva Bosne i Hercegovine da je nadležno zbog toga što je u počinjenju krivičnih djela bilo međuentitetsko djelovanje. Istakla je da bi bilo nadležno onda kada bi bilo ozbiljnih reperkusija po cijelu Bosnu i Hercegovinu ili izvan Bosne i Hercegovine.

Poručila je da se ne može preći preko toga što nema obrazloženja zašto je tužilaštvo nadležno. Zatim se osvrnula na svjedoke tužilaštva Sanjina Avdića i generalnog direktora "Romanijaputeva" Mirka Pandurevića.

Za Avdića je kazala da je riječ o osobi koja je "izvarala sve živo u Federaciji Bosne i Hercegovine" te da je samo na internetu na dvije strane našla o kakvoj "opskurnoj" osobi se radi. Istakla je da Avdić uopće nije spomenuo Nešića niti poznaje Nešića.

Mišljenja je da je Pandurević dao iskaz zbog mogućnosti i da njemu bude izrečen pritvor, a ne mjere zabrane. Shodno tome, konstatirala je da se Pandureviću "ne može pokloniti vjera". Napomenula je da su oba svjedoka osumnjičeni.

Nožica je navela da je kod tužilaštva sve zasnovano na pretpostavkama te je poručila da je nonsens Nešića dovoditi u vezu s mogućim utjecajem na svjedoke samo zbog toga što je ministar sigurnosti. Naime, kako je izjavila, onda bi se ministar sigurnosti mogao dovoditi u vezu s drugim krivičnim djelima.

Objašnjavajući zašto misli da nije pravno utemeljen zahtjev za pritvor njenom branjeniku, podsjetila je da je Sud Bosne i Hercegovine odbio odrediti pritvor bivšem premijeru FBiH Fadilu Novaliću (SDA) u slučaju "Respiratori", a argument tužilaštva u zahtjevu za određivanje pritvora je i tada bio da bi Novalić mogao utjecati na svjedoke s obzirom na to da je premijer.

Lučićeva advokatica Dejana Šućur je bila saglasna s onim što je kazala Nožica. Nadalje, smatra da Tužilaštvo Bosne i Hercegovine iz iskaza svjedoka izvlači samo ono što mu ide u prilog. Tvrdi da se Lučić želio podvrgnuti poligrafu, ali da je tužilaštvo to odbilo.

Kako je kazala, njen branjenik je prije godinu saznao za istragu i da je htio utjecati na svjedoke, učinio bi to za tih godinu dana. Rekla je da je paušalna procjena da će Lučić utjecati na svjedoke. Ukazala je da je dva puta provedena finansijska istraga u Lučićevoj firmi "Legend" i da tom prilikom nije utvrđeno ništa sumnjivo.

Sud Bosne i Hercegovine bi se uskoro trebao očitovati o zahtjevu za određivanje jednomjesečnog pritvora Nešiću, Lučiću i Dakiću.