Pritvor je određen i direktoru Puteva RS-a Milanu Dakiću i direktoru firme "Legend" Mladenu Lučiću.
Nešić, inače lider DNS-a, je nakon današnjeg ročišta hospitaliziran na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu pa je sada nepoznato kada će i kako biti pritvoren. Prema nezvaničnim informacijama, Nešić od ranije ima problema sa krvnim pritiskom.
Sud Bosne i Hercegovine je 28.12.2024. prihvatio prijedlog Tužilaštva Bosne i Hercegovine od 27.12.2024.godine i donio rješenje kojim je prema osumnjičenima Nenadu Nešiću, Mladenu Lučiću i Milanu Dakiću određena mjera pritvora koja po ovom rješenju može trajati najduže mjesec dana, računajući od dana lišenja slobode, odnosno do 26.1.2025. godine ili do nove odluke Suda, zbog postojanja posebnih pritvorskih razloga iz člana 132. stav 1. tačaka b) Zakona o krivičnom postupku Bosne i Hercegovine, odnosno zbog bojazni da će uništiti, sakriti, izmijeniti ili krivotvoriti dokaze i tragove važne za krivični postupak, utjecati na svjedoke, saučesnike ili prikrivače.
Osumnjičeni se terete za počinjenje krivičnog djela Udruživanje radi činjenja krivičnih djela iz člana 249. stav 2. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine (KZ BiH), Zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja iz člana 315. Krivičnog zakonika Republike Srpske (KZ RS) i Primanje mita iz člana 39. KZ RS.
Prema navodima Tužilaštva BiH, između ostalog, na današnjem ročištu je rečeno nakon što je Nenad Nešić imenovan za direktora "Puteva RS-a", dobio je ponudu za izvlačenje novca na opisani način, fiktivnim pravnim radnjama, u zamjenu povrata 10 posto od vrijednosti ukupnih radova. Prema procjeni tužiteljice, jasno je da su istražne radnje potvrdile navode iz iskaza.
Tužiteljica Bojana Jolović je navela konstataciju Pandurevića da su postojali problemi u prebacivanju novca s jednog računa na drugi. Također pozivajući se na iskaz Pandurevića, tužiteljica je navela da je na osnovu tih fiktivnih pravnih radnji, izvlačen novac te da je Nešiću dio tog novca, to jeste 250.000 KM, godišnje uplaćivano tokom trajanja mandata direktora.
Tužiteljica je, prepričavajući iskaz Pandurevića, naglasila da je novac koji se izvlačio iz preduzeća, ostavljan u kancelariji Nenada Nešiča, u automobilima na parkinzima gdje su bile nepoznate osobe, kafanama i drugim ugostiteljskim objektima.
Uhapšeni u ovoj akciji su osumnjičeni da su na poziciji rukovodilaca u "Putevima RS" i preduzeća počinili više krivičnih djela, među kojima su pranje novca, zloupotreba službenog položaja i primanje mita.
Nešić je od 2022. godine na funkciji ministra sigurnosti BiH, a direktor "Puteva RS" je bio od 2016. do 2020. godine.