Mostar
178

Čovićev politički monopol prvi put je otvoreno poljuljan, hoće li pet "pobunjenika" krenuti u obračun?

Piše: D. Be.
Hrvatski narodni sabor Bosne i Hercegovine (HNS BiH) danas će u Mostaru održati 12. zasjedanje. Skup će biti održan u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru s početkom u 11 sati.
No, u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru neće biti više od 170 sabornika iz pet stranaka HNS-a čiji su lideri jučer saopćili kako neće sudjelovati na današnjem zasjedanju.

U zajedničkome saopćenju za javnost čelnici HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović, Hrvatskog nacionalnog pomaka Ivan Vukadin, HDS-a Ivo Tadić i HSS-a Mario Karamatić najavili su kako njihovih 170 izaslanika neće sudjelovati u radu HNS-a. Isto su ranije najavili i iz Hrvatske republikanske stranke (HRS).

Oni su upozorili da se HNS pretvara u okvir za zadržavanje monopola HDZ-a BiH na čelu sa Draganom Čovićem uz nepoštivanje usvojenih deklaracija, nerealiziranje usvojenih rezolucija i stategija, nedonošenja izmjena Izbornog zakonma BiH i uzurpaciju pozicije predsjednika Glavnog vijeća HNS-a.

"Dok god se to ne promijeni i dok god političke okolnosti budu takve da je HNS samo alat za provedbu nečijih privatnih politika, mi ostajemo van toga", naveli su iz HRS-a.

To znači da će zbog nezadovoljstva načinom rada i funkcioniranja HNS-a, više od 170 legitimno izabranih sabornika neće sudjelovati u radu današnjeg zasjedanja kojim predsjedava Dragan Čović (HDZ).

Iako nezadovoljstvo samovoljom Dragana Čovića unutar HNS-a traje godinama, izuzev sporadičnih "iskakanja" Slavena Raguža kao najglasnijeg opozicionara, sada se čini da se stvorila veća grupacija koja je spremna krenuti na Dragana Čovića i pokušati na tom putu pridobiti i veću podršku.

Hrvatski narodni sabor BiH okuplja 14 stranaka s hrvatskim predznakom koje predstavljaju 98 posto izabranih hrvatskih dužnosnika.

Dragan Čović je uspio homogenizirati sve političke stranke s hrvatskim predznakom na priči o tzv. legitimnom predstavljanju Hrvata i izmjenama Izbornog zakona BiH. Tu priču drži na površi godinama i uspio je to postaviti kao politički zalog, a pri tome i "ugušiti" kompletnu opoziciju u dijelovima BiH gdje su Hrvati većina.

Danas, Dragan Čović odnosno njegov HDZ je neprikosnoven na svim nivoima vlasti. No, zbog otvorenog protivljenja projektu Južne interkonekcije "zaratio" je s Ambasadom SAD-a u BiH. Ono što će biti interesantno za gledati jeste da li je Čovićeva opozicija dobila američki vjetar u leđa i da li je odluka o neprisustvu današnjem zasjedanju HNS-a i otvorena kritika jedan od prvih znakova da se Čović treba pripremiti za politički rat unutar svog glasačkog bazena.