Kako svakodnevne aktivnosti mogu poboljšati razvoj mozga djeteta

Već od najranijeg uzrasta, beba može učiti kako da pravilno pomiče jezik. Ove vježbe pomažu u razvoju govora i kasnijem pravilnom žvakanju hrane. Roditelji mogu jednostavno pokazivati pokrete jezika i poticati bebu da ih oponaša - to može biti i zabavno i korisno.
Jednostavno ležanje pored bebe i lagano tepanje dok se gledate u oči stvara snažnu emocionalnu vezu, ali i podstiče razvoj jezika i komunikacije. Možete se i igrati sa igračkama ili pjevati jednostavne pjesmice - važno je da ste prisutni i uključeni.
Pripremite nekoliko različitih tkanina (mekanih, grubih, glatkih) i dajte ih bebi da ih istražuje svojim rukama. Takva igra razvija bebino čulo dodira i radoznalost, a uz vašu blizinu osjeća se sigurno.
Mlađa djeca, posebno između druge i treće godine, vole sortirati predmete. Iskoristite tu radoznalost i dajte im priliku da razvrstavaju stvari po veličini "veliko" i "malo". Ova jednostavna igra pomaže u razvoju logičkog razmišljanja i osnovnih matematičkih pojmova.
Muzika ima veliki utjecaj na djetetov razvoj. Pustite različite vrste muzike - bržu, sporiju, klasičnu, narodnu i posmatrajte kako beba reaguje. Ritam, ton i melodija stimulišu razvoj mozga, jezika i emocija.
Pjevajte bebi svakodnevno. Dok to radite, držite je blizu sebe i jasno pokazujte pokrete ustima. Koristite razne tonove i ritmove - pjevajte tiho, pa glasno, brzo pa sporo. Sve to pomaže bebi da nauči pratiti zvuke i razvija sluh i govor.
Najvažnije što možete pokloniti svom djetetu jeste vrijeme. Igra s bebom stvara duboku emotivnu povezanost, a kroz igru dijete razvija važne životne vještine: komunikaciju, saradnju, povjerenje i socijalne odnose. Ova iskustva ostavljaju dubok trag i pripremaju dijete za uspjeh u školi i svakodnevnom životu.
Iako su sve ove aktivnosti jednostavne i ne zahtijevaju mnogo vremena, njihova vrijednost je ogromna. Kroz svakodnevnu interakciju, djeca razvijaju sposobnosti koje će im koristiti tokom cijelog života.