
Ako je vaše dijete već imalo iskustva s odvojenim boravkom, na primjer s dadiljom ili drugom osobom koja se brinula o njemu, pokušajte se prisjetiti kako se tada ponašalo. Zabilježite njegove svakodnevne rutine - vrijeme spavanja, obroka, načine kako ga najlakše utješiti, te omiljene igračke i aktivnosti. Ove informacije mogu biti od velike koristi odgajateljima u vrtiću, jer će lakše razumjeti potrebe vašeg djeteta.
Čitanje knjiga koje obrađuju teme slične onome što dijete trenutno proživljava može pomoći da se lakše poistovjeti s likovima i razumije vlastite emocije. Knjige o odlasku u vrtić, upoznavanju novih prijatelja ili učenju novih stvari mogu pružiti osjećaj sigurnosti i pomoći djetetu da se osjeća manje usamljeno.
Stvaranje posebne rutine odlaska u vrtić može djetetu pomoći da se osjeća sigurnije. Možete zajedno otpjevati omiljenu pjesmicu, uzeti njegovu omiljenu grickalicu ili osmisliti poseban pozdrav. Ti mali rituali pružaju djetetu predvidljivost i osjećaj kontrole u novoj situaciji.
Ako postoji mogućnost, nekoliko dana prije početka boravka, povedite dijete u vrtić kako bi upoznalo prostor, igračkice i osoblje. Na taj način će se lakše osjećati u poznatom okruženju kada krene redovno pohađati.
Adaptacija na vrtić ne mora biti stresna ako se roditelji pripreme i pristupe ovom izazovu s puno strpljenja, razumijevanja i podrške. Djeca uče promatrajući roditelje - ako vi pokažete smirenost i povjerenje u novu situaciju, veće su šanse da će i vaše dijete osjećati isto.