Stručnjaci su upozorili da 80 posto bakterije s plišanih igračaka mogu izazvati trovanje hrane, a i testovi su pokazali da jedna od četiri igračke su sadržavale tragove izmeta.
Prema istraživanju, tri od četiri medvjedića roditelji ne peru nakon što im je dijete bilo bolesno, a jedan od pet nikad nije bio opran.
Mikrobiolozi su nakon izvađenih briseva s raznih dječijih plišanih igračaka pronašli bakteriju Staphylococcus, koja je bila uzrok trovanja, a, također, četvrtina njih sadrži i koliforne bakterije što upućuje na moguću prisutnost štetnih organizama.
Higijenska stručnjakinja dr. Lisa Ackerley rekla za Mail Online: "Sve što djeca stavljaju u usta mora biti higijenski čisto, ali je teško uzeti od djeteta omiljenog medu da se opere, što znači da može postati vrlo prljav". Ona savjetuje da se redovito stavlja djetetova igračka u veš mašinu i da se koristi neki anti-bakterijski deterdžent za veš.
Kao dio kampanje Care For Your Bear, koja ima za cilj podizanje svijesti o raznim klicama koje vrebaju na dječijim plišanim medama, Dettol je sastavio vodič o tome kako bi se smanjio rizik od obolijevanja djeteta:
- Operite djetetog medvjedića na niskoj temperaturi s anti-bakterijskim deterdžentom
-
Izbjegavati prati plišane igračke s regularnim vešom, pored što zaustavlja širenja bakterija sprečava promjenu boje
-
Medu treba sušiti prirodno
-
Za dodatnu zaštitu po potrebi staviti medu u mrežastu vrećicu za pranje ili jastučnicu
-
Redovno odstranjivati mrlje s spužvicom.