U prvih šest mjeseci nije potrebno dodavati vodu u ishranu zdrave bebe koja se doji ili hrani mliječnim proizvodima, prema Smjernicama za zdravu ishranu beba.
Dodavanje viška tekućine također može biti opasno, jer može uzrokovati da pije manje majčinog ili adaptiranog mlijeka i, kao rezultat, ne dobije dovoljno nutrijenata i drugih supstanci za zdrav razvoj i rast.
Vodu (preporučuje se prokuhana tečna voda za piće) ili druge tekućine treba davati isključivo iz zdravstvenih razloga i samo po savjetu pedijatra, na primjer u slučaju povišene temperature, povraćanja ili dijareje. Ako povraća ili ima dijareju, treba mu dati tečnost i elektrolite, a može popiti i malo nezaslađenog čaja da se smiri.
Bebi možete dati i malo tekućine čak i u vrlo toplim danima, ali je još bolje ako se doji nekoliko puta ili možda dobije dodatnu mliječnu formulu. Uprkos svemu, imajte na umu da beba dobija dovoljno tečnosti ako laganim urinom napuni šest do osam pelena dnevno.
Bebi koja već jede čvrstu hranu nakon četvrtog ili šestog mjeseca života također treba ponuditi piće, jer mu je to potrebno, a i da bi se spriječio eventualni zatvor. Preporučljivo je ako pije uz svaki obrok, a može i između, a pola sata prije hranjenja bolje je ne nuditi mu tekućinu, kako mu ne bi pokvario trčanje prepunim trbuščićem.
Bebi koja već jede čvrstu hranu može se pored vode ponuditi i nezaslađeni čaj. Međutim, slatki napici i zaslađeni čajevi i sokovi od voća i povrća mu ne odgovaraju, jer sadrže šećer i druge ugljikohidrate koji nisu baš zdravi. Između ostalog, mogu potaknuti nastanak karijesa, povećati rizik od pretilosti, razvoja dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti. Posebno se preporučuju izbjegavanje pića s dodatkom šećera, voćnog sirupa, meda, zamjene za šećer i zaslađivača.