
Novopečeni roditelji najčešće prije rođenja djeteta pročitaju mnoge knjige i članke koji se tiču brige o svom mališanu. Međutim, oni se nakon porođaja susreću s određenim pojavama koje do sada nigdje nisu vidjeli te mogu izgledati čudno i zabrinjavajuće.
Kad je riječ o pojavama i ponašanju kod novorođenčadi koja mogu djelovati čudno, ali su sasvim normalna izdvajaju se:
Tjemenica ili Seboroični dermatitis
To su ljuskice suhe kože, koje mogu biti različite debljine i boje (žućkaste, bijele...). Neki roditelji ponekad brinu da nešto nije u redu sa njihovim djetetom, ali je ova vrsta psorijaze nešto vrlo uobičajeno. Obično nestaje u prvih nekoliko mjeseci nakon porođaja. Najlakši način da se nosite s njom jeste da stavite blagi oblog od ulja na djetetovu glavu i ostavite da djeluje nekoliko sati ili preko noći.
Eksplozivna stolica
Bebina stolica se razlikuje po teksturi od stolice odrasle osobe - više je tečna. U zavisnosti od vrste ishrane, mijenja se i boja - sve od senf žute, zelene, crvene do smeđe. Ponekad se desi da bebe kake izuzetno burno, ali ovo je također normalan dio razvoja djeteta.
Mrmljanje i grgljanje
Ponekad novopečeni roditelji očekuju od bebe samo dvije krajnosti - plač ili tišinu. Međutim, činjenica je da beba proizvodi mnogo zanimljivih zvukova koji su slični gunđanju, mrmljanju i grkljanju, ponekad čak i hrkanju.
Prema riječima stručnjaka, razlog leži u sićušnim nosnim šupljinama i sluzi koja se zarobljava u njima. Ako sumnjate da se čuje više čudnih zvukova nego inače, posavjetujte se sa ljekarom.
Često kihanje
Ne zaboravite da je za novorođenče sve novo na ovom svijetu, što se može manifestirati i u osjetljivosti na okolinu. Imuni sistem se tek uspostavlja, pa nije iznenađujuće ako s vremena na vrijeme kihne. Pažnju treba obratiti samo kada je kihanje jako učestalo i praćeno drugim znacima prehlade.
Trzanje udova
Naročito u prvim mjesecima života, nasumični gestovi i trzaji udova su uobičajeni, jer tokom tog vremena beba prolazi kroz velike razvojne promjene. To su normalne refleksne reakcije na neugodne podražaje iz okoline (na primjer, buku, iznenadni dodir ili podizanje...), kojima se pokušava zaštititi. Ovo se takođe naziva Moro refleks.