Istraživači s Harvarda i Univerziteta Queensland u Australiji otkrili su da su "zimske bebe" u prosjeku krupnije od beba rođenih tokom ljeta. Također su vršili istraživianje u kojem su učestvovali sedmogodišnjaci. Dokazano je da su djeca rođena tokom zime viša, teža i imaju veći obim glave.
Istraživanje koje je također sprovedeno na Univerzitetu u Queenslandu pokazalo je da su ove bebe mirnije, odnosno da se bolje ponašaju. Nažalost, istraživači s Oxforda utvrdili su da imaju veće šanse za multiplu sklerozu. Ovo bi moglo biti zato što majke tokom zime dobijaju manju količinu vitamina D, što utječe i na bebu u maternici.
"Zimske bebe" imaju slabije kosti u odnosu na "ljetne bebe". Ovo se također pripisuje majčinoj smanjenoj apsorpciji vitamina D. Na osnovu istraživanja sprovedenog na Princetonu, bebe koje su začete u maju i rođene zimi imaju veće šanse da se rode ranije.
Istraživanje objavljeno 2014. pokazalo je da bebe rođene u zimskim mjesecima počinju puzati ranije. Pozitivan podatak je taj da bebe rođene za vrijeme Božića imaju najveću statističku vjerovatnoću da žive duže od 100 godina.