Pravilno vaspitanje djece je jedan od preduvjeta uspjeha u kasnijoj životnoj dobi
Naime, poruke koje prenosimo su ključ efikasne duševne higijene vaše djece. Pitanje koje roditelji treba sebi da postavljaju jeste koje vrste poruka prenosimo djeci da bismo mogli efikasno njegovati njihovu dušu? Kao što namjenski planiramo svoje obroke s najboljom mogućom hranom, trebamo pažljivo isplanirati poruke koje prenosimo u svakoj fazi djetinjstva.
Roditelji u najranijoj fazi djetinjstva bebe trebaju naučiti da su one dostojne ljubavi i povezanosti s drugom djecom. Također, bebe u ovoj fazi treba naučiti da stvore adekvatne preduvjete da se uvijek osjećaju sigurno i zaštićeno.
Vrlo važno u cijeloj ovoj priči jeste da roditelji svoju djecu ne trebaju tjerati da budu njihove kopije, već djeca od najranije dobi trebaju graditi svoju osobnost. Svaki čovjek ima posebne talente i sposobnosti koje će moći iskoristiti na sebi svojstven način i zbog kojih će postati vrijedan član zajednice čiji je sastavni dio pa stoga u djeci treba podstaknuti kreativni razvoj. Djeci je također potrebno da roditelji budu direktni s njima, posebno kada su mali.
Kako djeca rastu tako se i poruke mijenjaju pa je potrebno drugačije pristupiti kako bi ih roditelji adekvatno pripremili za odraslu dob. Posebno u fazi puberteta djeci trebate govoriti da ona ne mogu kontrolirati druge ljude ili odrediti ishod određene društvene situacije. Treba im kazati da ona mogu kontrolirati isključivo sebe i svoje reakcije na stanja u kojima se nalaze.
Isto tako, djecu od malih nogu treba učiti da su odgovorna, kako za svoje uspjehe tako i za greške. Naučite ih da jedan uspjeh podstakne sljedeći, a da greška bude lekcija koju ne bi smjeli ponavljati. Ukažite im na važnost shvatanja šta je krenulo naopako i kako mogu poboljšati stanje.
Jednom kada djeca usvoje ove poruke od roditelja, veća je vjerovatnoća da će prerasti u zdrave i jake odrasle osobe koje će znati nositi se u vanrednim životnim situacijama.