Sve što trebate znati
19

Savjeti za roditelje: Kako reagovati i ublažiti temperaturu kod beba tokom nicanja zubića

A. Ć.
Foto: Shutterstock/Klix.ba
Foto: Shutterstock/Klix.ba
Mnogi roditelji se brinu kada njihova beba doživi povišenu temperaturu tokom nicanja zubića. Iako je blago povišena temperatura česta pojava u ovom periodu, važno je znati koliko ona može trajati i kada je potrebno potražiti pomoć ljekara.

Kada bebi niču zubi, temperatura obično ne prelazi 38 stepeni celzija. Ova vrsta temperature obično traje od dva do tri dana i predstavlja normalnu reakciju organizma na nicanje zubića.

Treba napomenuti da sama temperatura nije direktna posljedica nicanja zuba, već je rezultat upale desni koja se javlja tokom ovog procesa.

Kako prepoznati temperaturu povezanu s nicanjem zubića?

Temperatura koja se javlja zbog nicanja zubića obično dolazi uz druge karakteristične simptome. U tom periodu, bebe postaju razdražljive, često im curi nos, a često stavljaju prste ili predmete u usta. Također, mogu imati blago otečene i crvene desni.

Kada se javi blaga temperatura zbog nicanja zubića, nije uvijek potrebno davati lijekove. Bebu možete rashladiti laganim kupanjem u mlakoj vodi.

Osim toga, važno je da prostorija u kojoj beba boravi ne bude pretopla i da beba unosi dovoljno tečnosti. Neki roditelji primjećuju da hladne glodalice pomažu ne samo u ublažavanju bola u desnima, već i u snižavanju temperature.

Iako povišena temperatura tokom nicanja zubića može biti zabrinjavajuća, često je normalna pojava koja ne zahtijeva hitnu intervenciju. Ipak, ukoliko se pojave dodatni simptomi, preporučuje se konzultacija sa ljekarom.