Bh. preduzetnice podijelile iskustvo s regionalnog sajma: Mentorstvo je ključno za uspjeh
Održane su radionice u oblasti pitchinga, finansijske otpornosti, inovativnih rješenja, kao i speed networking sesije, kako bi se što više učesnica međusobno upoznalo i razmijenilo kontakte.
Upravo je Džana Branković, vlasnica agencije "CulTour", svoj biznis predstavila na jednom od virtuelnih štandova. Džana je svoj biznis pokrenula na početku pandemije koronavirusa, a "CulTour" nudi kulturno-historijska turistička razgledanja na području grada Sarajeva i Hercegovine.
"Biti žena preduzetnica je mnogo veći izazov u društvu koje je i dalje patrijarhalno i gdje se vrlo često žena mora odlučiti između uloge majke i uloge preduzetnice. Srećom, danas postoje mnogi programi ekonomskog osnaživanja žena te je sve lakše upustiti se u preduzetničke vode", kaže Branković.
Preduzetnica Amela Iskrić-Hadžić, koja je također svoj biznis predstavljala na sajmu preduzetnica, smatra da preduzentička kultura u BiH predstavlja veliki izazov za jednu ženu.
"Biti preduzetnica u Bosni i Hercegovini je vrlo izazovno s obzirom na to da se često borimo s vjetrenjačama sporog i tromog državnog sistema, raznim ekonomsko-pravnim regulativama i visokim poreznim i drugim nametima. Ukoliko ste žena, to je još kompleksnije!", ističe Iskrić-Hadžić.
"Poslovna žena u Bosni i Hercegovini nema čak ni zakonski definisan poslovni status, pa često zalutamo u pravne ćorsokake, tražeći svoje mjesto pod ovim nebom. U prvom redu mislim na neriješen status žene porodilje koja je istovremeno i samostalna preduzetnica", naglašava Amela.
Amela je mlada arhitektica iz Jajca i vlasnica studija "Vista design", koji se bavi arhitektonskim projektovanjem, dizajnom enterijera i produkt dizajnom. Uprkos pandemiji ovo preduzeće sa sjedištem u Jajcu bilježi uspješne rezultate i svoje poslovanje širi i izvan granica Bosne i Hercegovine.
Kao jednu od najvećih prepreka tokom svoje karijere Iskrić-Hadžić ističe rođenje trećeg djeteta: "Kao vlasnica obrta i jedina uposlena u svojoj firmi našla sam se u situaciji da zbog porodiljskog odsustva i obaveza prema porodici nisam mogla obavljati svoj posao, ali sam i dalje imala zakonsku obavezu da izmirujem obaveze prema državi".
Za razliku od uslova društva i sistema, mogućnosti tržišta obje preduzetnice ocjenjuju pozitivno te se slažu da u BiH postoji mnogo prilika za razvoj biznisa jer tržište nije prezasićeno, a mnoge potrebe potrošača još uvijek nisu zadovoljene.
"Prije svega, trebamo znati prepoznati svoj potencijal, raditi na sebi i svojim vještinama te pronaći svoje mjesto u poslovnom svijetu. Trebamo uvijek raditi na kvalitetu svog proizvoda i usluge, odnosu s kupcima i promociji. Svijet je danas, više nego ikad, otvoren za saradnju i ovo je velika prilika da se naše bosanskohercegovačko tržište otvori prema svijetu", kaže Iskrić-Hadžić.
"Još jedna prednost je da se većina biznisa može pokrenuti s relativno malo početnog kapitala u poređenju s drugim zemljama. Potrebno je samo pažljivo posmatrati tržište i ponuditi pravu uslugu/proizvod u pravo vrijeme", dodaje Branković.
Iako su uslovi za pokretanje biznisa povoljni, pandemija koja je promijenila svijet utjecala je i na ovu sferu, a kako kaže Džana, njen je biznis dovela do raskrsnice sa dva moguća pravca - zatvoriti ili u potpunosti izmijeniti način poslovanja. Ona se odlučila za drugu opciju te uvela inovativne usluge i digitalizovala svoje poslovanje.
Iako je pandemija prouzrokovala probleme brojnim kompanija, "Vista design" je za razliku od ostalih u ovom periodu zabilježio čak nekoliko uspjeha, a između ostalih i drugu nagradu BH Telecoma na "Start It Up" takmičenju u septembru 2020. godine.
"S obzirom na to da je moja djelatnost uslužna, geografske granice i ograničenja mi nisu predstavljala problem i svoje usluge plasiram i na stranom tržištu", pojašnjava vlasnica "Vista designa".
Uzevši u obzir činjenicu da su obje preduzetnice svoje biznise pokrenule relativno nedavno, regionalni sajam je bio savršena prilika da ostvare nove poslovne kontakte te nauče neke nove vještine.
"Sajam preduzetnica je uveliko nadmašio moja očekivanja. Pozitivno sam iznenađena količinom feedbacka koji sam dobila kako od kolega tako i od mentora te za naredni period već imam postavljene određene ciljeve kako bih mogla unaprijediti svoj biznis", ističe Branković.
Iskrić-Hadžić također ističe kako nosi pozitivna iskustva s ovog događaja: "Kada se nađete među stotinama preduzetnica iz Evrope i Azije, kada izložite svoje radove i dobijete toliko puno pozitivnih komentara od učesnika te kada dobijete pozive na saradnju od velikih kompanija, shvatite da su granice ustvari samo u vašim glavama, a da je svijet itekako spreman za vas, vaš kreativni doprinos i vašu ličnost koju ste tako strpljivo i temeljito gradili cijeli svoj život".
Radionice i umrežavanje su od izuzetnog značaja za preduzetnike u bilo kojoj fazi poslovanja, a pogotovo na samom početku. Zbog čega je sajam bio savršena prilika za unapređenje vlastitih biznisa uz korisne savjete mnogobrojnih mentora koji su bili dio ovog projekta.