Djeca kojoj roditelji ne postavljaju granice se lošije ponašaju u školi i nisu pripremljena za stvarni život
Amanda Gummer, psihologinja specijalizovana za razvoj djeteta, ističe da su roditelji odgovorni za loše ponašanje djece u školi.
"Divlja, nestašna djeca su vjerovatno potomci takozvanih helikopter roditelja, onih koji djeci daju intenzivnu pažnju i ispunjavaju sve njihove želje. Na taj način stvaraju sindrom 'malog cara'", kazala je Gummer.
Ističe da je tokom rada s učiteljima osnovnih škola shvatila da je ponašanje roditelja srednje klase šokantnije od ponašanja njihove djece.
"Oni su nemilosrdno ambiciozni kada je riječ o budućnosti njihovog djeteta ne shvatajući da ih loše pripremaju za stvarni život. Iako ovakav stil roditeljstva može utjecati na to da djeca nisu u stanju donositi odluke ili biti neovisna, ono o čemu se rijetko govori jeste da su djeca tzv. helikopter roditelja agresivna i teška. Ova djeca se u učionici bore za pažnju jer se ne mogu nositi s tim da nisu broj jedan, a na to su navikli", kaže psihologinja.
Učitelji su zbog toga frustrirani.
"Zamislite djecu koja su toliko bespomoćna da im treba pomoć da obuju cipele, a istovremeno se ne boje udariti učitelja. Veliki broj ove djece nikada nije čuo "ne" kod kuće. Djeca trebaju pravila, granice i mogućnost da im bude hladno, da budu gladni, da padnu i povrijede se kako bi mogla naučiti iz vlastitih grešaka", zaključila je Gummer.