U nastavku vam donosimo neke od zanimljivosti koje povezuju Rusiju i ovo žestoko alkoholno piće.
-
Vodka se u Rusiji smatra nacionalnim pićem.
-
Sudeći prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije iz 2011. godine, prosječan Rus godišnje popije 15.76 litara vodke.
-
Legenda kaže kako je ruski princ Vladimir Veliki odbacio islam kao državnu religiju zbog netolerancije na alkohol.
-
Vodka, u prevodu sa slavenskih jezika znači "mala voda/vodica" (deminutiv, ili simpatičan način da se "tepa" vodi). Porijeklo imena ovog alkoholnog pića veže se uz poznatog ruskog hemičara Dmitrija Ivanoviča Mendeljejeva, koji je formulirao periodni sistem elemenata i klasificirao elemente na osnovu atomske vrijednosti.
-
Studije obavljene u periodu između 1990. i 2001. godine koje se odnose na smrtnost u tri različita sibirska grada pokazale su kako je 52 posto smrtnih slučajeva ljudi između 15 i 54 godine povezano sa konzumiranjem alkohola.
-
Rusija je broj 1. u svjetskoj potrošnji alkohola.
-
Vodka se u Rusiji često koristi u medicinske svrhe. Ili kako je Peter Baker jednom napisao za Washington Post:
"Mnogi Rusi vodki dodjeljuju medicinska, skoro natprirodna svojstva. Roditelji umaču vatu u vodku i njome spuštaju temperaturu djece, vodka sa biberom se koristi kao lijek protiv prehlade, a posoljena za nemiran stomak i probavne smetnje. Neki nuklearni naučnici su je čak pili kako bi se zaštitili od trovanja radijacijom."
-
Sve do 1. januara 2013. godine, pivo se u Rusiji nije smatralo alkoholnim pićem i sve do tog datuma, sva su pića sa sadržajem manjim od 10 posto alkohola smatrana "laganim" pićima.
-
Talijani su Rusiji u 15. stoljeću predstavili prototip vodke, zvanu "aqua vitae".
-
Smatra se kako je sposobnost vodke da i u najhladnijim predjelima Sibira ostane u tekućem stanju doprinijela tome da ovo piće postane i ostane omiljeno u Rusiji.