Prema islamskom vjerovanju na Dan ašure poslanik Musa a.s. je s Izraelcima prošao kroz Crveno more te je poslanik Nuh a.s. sa svojom arkom završio plovidbu nakon velikog potopa.
Poslanik Nuh je nakon izlaska s barke pripremio jelo za sve ljude na barci, a poslanik Muhammed a.s. je kazao da ko opskrbi svoju porodicu na Dan ašure da će i njega Allah opskrbiti tokom čitave godine.
Odabir namirnica za pripremu ašure je proizvoljan, tako da je možete napraviti po svom ukusu. Najčešće se koriste: Riža, ječam, pšenica, ćurekot, susam, tikve, sjemenke suncokreta, bademi, orasi, lješnjaci, ananas, kajsija, šljiva, papaja, mango, kruška, jagoda. Koristi se i svježe voće i povrće - cvekla, mrkva, kruška, mandarina, jabuka, nar, kivi, ananas, banana, tikva, grožđe, limun, grejp, peršun, dud, ribizle, breskva, malina, kajsija, višnja, jagoda...
Tvrdi sastojci poput riže i pšenice se prethodno skuhaju, pa se onda dodaju u smjesu u kojoj se kuhalo koštunjavo i svježe voće i povrće. Od začina možete koristiti šafran, cimet, med, kafu, šećer, so, biber, kakao, rogač, džumbir, vanilin šećer...
Ovo jelo se kuha satima, a začini se dodaju na kraju. Najviše se dodaju voće i slatki sastojci, dok se sastojci s jačim okusima stavljaju u manjim količinama, a sve to u cilju doprinošenju zanimljivosti okusa.