Prstaci nisu specijalitet
115

Ova školjka se legalno može pojesti još samo u BiH, evo zašto se tim ne trebamo ponositi

D. J.
Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba
Regiju je jutros obišla vijest kako su u Dalmaciji uhapšeni Hrvati i Talijani koji su švercali prstace, školjke čiji je izlov zabranjen u svim mediteranskim zemljama poput Slovenije, Crne Gore, Italije, Albanije, Grčke i Francuske.

Međutim, u našoj zemlji prstaci koji se izlovljavaju u Neumu, još uvijek nisu zabranjeni, naprotiv, to je "specijalitet" u mnogim hercegovačkim restoranima.

Da bi bolje shvatili, zašto su spomenute zemlje zabranile izlov prstaca, važno je upoznati ovu školjku i uvjete u kojima one žive i rastu.

Europski prstac (Lithophaga lithophaga) jedan je od najčešćih i najpoznatijih školjkaša u sjeveroistočnom Atlantiku i Mediteranu, uključujući Jadran. U stijenama Jadrana maksimalna gustoća kolonija u kojima žive kreće se oko 1.500 jedinki po četvornom metru. No prosjek je mnogo manji, a raste vrlo sporo, tako da je jednoj školjki za dostizanje dužine od oko 5 cm potrebno negdje između 18 i 36 godina.

Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba

Stručnjaci procjenjuju da im je životni vijek između 54 i 80 godina, a maksimalna dužina između 8 i 12 cm. Uglavnom se poslužuju veliki, rijetko manji od 7 cm.

Međutim, ove školjke nisu zabranjene zbog toga što im je potrebno više decenija da dosegnu veličinu koja je prihvatljiva za tanjir, nego jer je potrebno uništiti morsko dno da bi se došlo do prstaca koji žive duboko u stijenama.

Naime, oni tijekom života u stijenama za koje su se pričvrstili mukoproteinom buše rupe u kojima rastu, a iz njih ih je uglavnom nemoguće izvući. To im pruža zaštitu od prirodnih predatora, ali ne i od ljudi koji ih vade raznim oruđima, čak i pneumatskim čekićima koji rade na zrak iz boce.

Jedino u BiH možete, legalno i bez straha od drakonskih kazni, jesti prstace, a s obzirom da se radi o "zabranjenom voću" njihova cijena je vrlo visoka. Kilogram košta oko 100 KM, a za porciju je u restoranu potrebno izdvojiti između 40 i 50 KM.

Javna je tajna da i restorani u Hrvatskoj nude prstace, ali onako, ispod stola - ako ste "dobri s konobarom", ako ste neki "gazda" ili ste "dobri s vlasnikom".

Ljubitelji prirode i mora često tvrde da je "uživanje u prstacima" čisto snobovsko ponašanje, a posebno jer je okus ovih školjki vrlo sličan okusu onih koje su legalne, poput jakobove kapice, kamenice ili dagnji.