Željeznička stanica Bistrik od izuzetne je važnosti za Sarajevo, ali i samu Bosnu i Hercegovinu, te u građanima uvijek budi posebne emocije i uspomene.
Nakon višedecenijske devastacije, svečano je obnovljena i ponovo otvorena 2022. godine na Dan Grada Sarajeva, a kao važan kulturno-historijski spomenik i svjedok prošlog vremena budućim generacijama, zasijala je u svom najljepšem izdanju.
Dio toga sada je i franšiza turskog lanca restorana Mado, koji se danas svečano otvorio, a što je bila prilika da ga odmah posjetimo.
Mado je globalni brend sa tradicijom od 1860. godine, a karakterističan je po posebno razvijenom konceptu za sladoled i peciva. Zastupljen je na šest kontinenata u čak 30 zemalja svijeta sa oko 400 poslovnica, a na tu mapu smo se sada upisali i mi.
Budući da je njegovo otvorenje u Sarajevu bilo planirano na mjestu nacionalnog spomenika, cijeli objekat morao se tematski povezati i prilagoditi historijskom periodu građevine, te održati autentični prikaz sveukupnog života građana Sarajeva na prelazu iz 19. u 20. vijek.
Stoga, samo uređenje objekta bilo je vrlo zahtjevno, a pripreme i edukacija neophodnog osoblja u Istanbulu trajali su više mjeseci.
Unutrašnji prostor moderno je opremljen, a osim tog dijela, posjetitelji u gastro delicijama mogu uživati i u bašti objekta. Osim samog izgleda, ono što građane zasigurno najviše zanima je i sama ponuda restorana, a koju ćete najbolje razumijeti kroz Mado meni na kojem se nalaze neki od najpoznatijih okusa turske kuhinje.
Prije svega, kao "specijalitet kuće" po kojem je Mado postao poznat širom svijeta, izdvaja se dondurme (tur. sladoled/zamrzavanje) od kozijeg mlijeka, izvanrednog i jedinstvenog okusa.
Kako su nam ljubazno objasnili iz restorana, riječ je o sladoledu koji ima sasvim drugačiju konzistenciju od onog običnog. On duže opstaje zaleđen i "mesnatiji je", a prilikom serviranja se reže, što je proces kojem smo svjedočili i na otvorenju restorana. Vjeruje se da je recept za ovaj sladoled nastao za vrijeme Osmanskog carstva, a vremenom je postao simbol turske kulture.
Nakon što se posluži, sladoled može jako dugo stajati, bez da se istopi.
Nezaobilazna stavka Mado menija je i Mado Country Breakfast, jedan od najprodavanijih kulinarskih užitaka u Turskoj.
Tu su još i Simit doručak (turski đevrek), Maraş Serpme doručak - musli na turski način sa ajranom, pečena jaja sa govedinom, čuveni Menemen - turska kajgana sa paradajzom i biberom, Gozleme - ukusni punjeni hljeb, Börek tost sa kašar sirom, tradicionalna turska supa od leća te Ahirdağ - salata sa kozijim sirom.
Ljubitelji sladoleda ovdje će naići na pravi mali raj, a osim tradicionalnih okusa i sladoleda u slojevima Kesme (koji dolazi uz grickalice i prelive po želji), tu su i sladoledi od jogurta, ali i one za dijabetičare i vegane.
Pažnju zaslužuju i topli deserti Kunefe - turski kadaif sa sirom i Pistachio Qatayef - palačinke sa sirupom od pistacija, koji se prave sa posebnom pažnjom, dok će svi ljubitelji zalivenih slastica uživati u najmanje devet različitih vrsta baklava, šerbetu, i brojnim drugim slatkišima.
Inače, peciva, sladoled i ostale slastice u ovom restoranu su dosta drugačiji u odnosu na one u drugim restoranima. Koriste se svježe i domaće namirnice, bez aditiva, dok dominiraju recepture i tehnike kuhanja turske nacionalne kuhinje. Osim po okusu, Mado se ističe i po primamljivom izgledu specijaliteta.
Fokus poslovanja je i na HACCP standardu sigurnosti hrane, higijeni i tome da se namirnice koriste maksimalno racionalno, bez bacanja hrane.
Otvorenju Mado restorana u Sarajevu pristustovale su brojne poznate ličnosti, a posjetiteljima su se obratili i gradonačelnica Grada Benjamina Karić te investitor iz Kuvajta Hussain Alnassar, vlasnik i direktor grupacije Herbal Group, koja je kupila franšizu za restoran.
Prilikom obraćanja, svi su se složili kako Sarajevo dobija još jedan svjetski brend koji će u znatnoj mjeri unaprijediti turističku ponudu i dati joj potpuno novu vrijednost.
"Ponosna sam kao gradonačelnica Sarajeva što će se naš glavni grad naći na mapi svjetskih gradova gdje je brend Mado do sada ostvario izvrsne rezultate. Sarajke i Sarajlije, Bosanci i Hercegovci, ali i svi turisti koji dolaze u naš grad moći će uživati u prekrasnom ambijentu i delicijama koje nam je ovaj brend pripremio, a ono što nosi emociju je i sama lokacija, koja se nalazi na posebnom mjestu u srcima svih naših sugrađana. Samim tim će užitak biti još veći", rekla je Karić i pozvala sve da uživaju u ugođaju restorana.
I direktor grupacije Herbal Spa Hussain Alnassar oglasio se povodom otvorenja, kazavši da mu je posebno drago jer je prvi Mado restoran otvoren upravo na mjestu koje spada pod kulturnu baštinu naše zemlje, ali i da će nas ova stanica sada voditi "direktno u Istanbul".
Nakon otvorenja u glavnom gradu BiH, Alnassar je najavio da će se lanac Mado nastavi širiti po zemlji, a prvi od narednih gradova gdje bi trebali stići je Mostar.
Inače, otvorenje ovog restorana, osim bogaćenja ponude naše gastronomije, svakako će primamiti i još veći broj posjetitelja i turista na dobro poznatu lokaciju Bistričke stanice, u sklopu koje se nalazi i muzejska postavka inspirisana čuvenim filmom "Valter brani Sarajevo".
Davne 1972. godine, baš u Bistričkoj stanici snimane su scene ovog filma koji je postao jedan od najgledanijih na prostorima bivše Jugoslavije, te je i to razlog zbog čega je treba posjetiti.
Bistrička stanica je, podsjetimo, izgrađena nakon što su austrougarske vlasti 1882. godine željeznicom uvezale Sarajevo sa Slavonskim Brodom i Budimpeštom. Tada se stvorila potreba da se sa Sarajevom povežu i istočni dijelovi BiH, gdje su, uz granicu sa Srbijom, bili stacionirani vojni garnizoni.