Aktuelna dešavanja poremetila su energetska tržišta i povećala cijenu energije i energenata – posebno cijenu nafte, prirodnog gasa i električne energije, te izazvala neizvjesnost u pogledu snabdijevanja energijom u svijetu, regionu, pa i u BiH.
Na koji način domaćinstva u BiH ipak mogu spremno dočekati zimu u toplom domu uz racionalniju potrošnju energije, razgovarali smo sa Nihadom Harbašem, GEFF tehničkim ekspertom za BiH.
"U periodu nadolazeće grijne sezone, građani BiH mogu utjecati na smanjenje troškova za energiju korištenjem energijski efikasnih tehnologija (EE) i obnovljivih izvora energije (OIE), kao i racionalnijom potrošnjom energije. Energijska efikasnost znači smanjenje potrošnje energije u domaćinstvima bez utjecaja smanjenja termalnog komfora.
Ovo se postiže implementacijom niza mjere EE i OIE kao što su: ugradnja termoizolacije na ovojnicu objekta, ugradnja kvalitetnih prozora, zamjena starih sistema grijanja modernim i efikasnim, kao i ugradnjom LED osvjetljenja, te nizom drugim mjera. Ipak, energijska efikasnost je samo dio rješenja, jer može samo smanjiti potrebu za energijom. Poželjno je da što više energije proizvedemo sami iz obnovljivih izvora kao što su solarni sistemi, toplotne pumpe, itd.“, kazao je Harbaš.
U posljednje vrijeme sve se više govori o važnosti povećenja kapaciteta domaćinstava za proizvodnju vlastite energije i time povećanje energijske nezavisnosti. U tom kontekstu, akcenat je na toplotnim pumpama i fotonaponskim sistemima (solarnim panelima).
Toplotne pumpe: moderno, pouzdano i efikasno grijanje
"Toplotne pumpe su uređaji pomoću kojih se toplotna energije iz jedne sredine prenosi u drugu. Toplotu preuzimaju iz okolnog zraka, vode ili zemlje, te tu toplotu podižu na viši temperaturni nivo ulaganjem dodatne energije. Stepen efikasnosti (COP) toplotnih pumpi se kreće između 3 i 5, što znači da se za jedan uloženi kWh električne energije dobije od tri do pet kWh toplotne energije. Stepen efikasnosti sistema koji koriste fosilna goriva se u prosjeku kreće između 0,6 i 0,8 te se uštede na mjesečnim računima ostvaruju shodno stepenu efikasnosti toplotne pumpe. Također, bitno je napomenuti da je toplotna pumpa koja koristi zemlju kao izvor energije najefikasnija, a zatim toplotna pumpa koja koristi vodu, te na naposljetku okolni zrak", pojašnjava Harbaš.
Prednosti toplotnih pumpi se ogleda u tome što se mogu koristiti za grijanje i hlađenje, rade automatski, nečujne su, te jednostavno i brzo se montiraju.
BiH ima ogroman solarni potencijal
Fotonaponski paneli su uređaji koji direktno pretvaraju energiju sunčevog zračenja u električnu energiju. Stepen efikasnosti se kreće od 10% do 25%, zavisno od proizvođača panela kao i njegovog principa rada.
Prednosti upotrebe fotonaponskih sistema su visoka pouzdanost, niski troškovi rada, besplatan izvor energije (sunčeva svjetlost), minimalna potreba za održavanjem, ne stvaraju buku i ne zagađuju okoliš, te pružaju mogućnost uvođenja električne energije na mjesta gdje bi to inače bilo finansijski neisplativo ili čak neizvodivo.
"Prije samog postavljanja solarne elektrane, koja se sastoji od više solarnih panela spojenih u jedan sistem, kao i pomoćnih uređaja, potrebno je provjeriti da li krovište može podnijeti težinu panela, te fotonaponski sistem mora biti spojen na gromobransku instalaciju. Odabir snage solarne elektrane je najbolje temeljiti na mjesčenoj potrošnji električne energije, te je preporučeno odabrati snagu panela koji će u toku godine proizvesti onu količinu električne energije koju domaćinstvo iskoristi u toku godine. Određivanje snage elektrane ovisi prvenstveno o lokaciji objekta, kao i tipu i orjentaciji krova. Suštinski se paneli mogu ugraditi na svaku vrstu krova koji nije oštećen. Prema podacima Federalnog hidrometorološkog zavoda, BiH u prosjeku godišnje ima 1.500 sunčanih sati, dok južna regija BiH ima čak do 2.300 sunčanih sati godišnje. Shodno ovim podacima, koji pokazuju da BiH ima ogroman solarni potencijal, investicije i ulaganja u solarne fotonaponske sisteme su veoma opravdani", dodaje Harbaš.
Kombinovanjem energijski efikasnih tehnologija do manjih računa
Osnovna mjera poboljšanja energijske efikasnosti objekta treba da bude termoizolacija vanjskih zidova, krova objekta kao i zamjena stolarije, pa tek nakon implementacije mjera utopljavanja objekta treba da se primjenjuju druge mjere.
"Kao primjer prikazati će se implementacija mogućih mjera poboljašanja energijske efikasnosti u stanu od 60 m2, kao i dvospratnoj porodičnoj kući od 120 m2 sa centralnim sistemom grijanja. U analiziranom slučaju, trenutno stanje u stanu i porodičnoj kući je ono s čime se često susrećemo na terenu, a to je da su vanjski zidovi i strop neizolovani, da je stolarija veoma stara i staklo jednoslojno, te da se stan grije putem električnih grijalica, dok je u kući instaliran centralni sistem grijanja putem kotla na čvrsto gorivo – ugalj. Kao mjere poboljšajna energijske efikasnosti za oba slučaja predloženo je postavljanje termoizolacije u vidu EPS-a na vanjske zidove debljine 10 cm, termoizolacija stropa (u stanu) i krova u kući sa kamenom vunom debljine 10 cm, zamjena stolarije sa novom PVC troslojnom visoke efikasnosti, te je u oba slučaja kao mjera poboljšanja energijske efikasnosti sistema grijanja usvojena toplotna pumpa zrak-voda prosječnog sezonskog stepena efikasnosti (COP) 3,5. U grafikonima ispod je prikazano trenutno stanje u neizolovanim objektim, te stanje i uštede novca koje se mogu postići ukoliko se implemenetiraju navedene mjere poboljšanja energijske efikasnosti. Na ilustrativnom primjeru može se vidjeti da nakon implementacije predloženih mjera podaci se drastično mijenjaju", pojašnjava Harbaš.
Izračunajte moguće uštede energije u svom domu
Kreditna linija za zeleno finansiranje (skraćeno GEFF), program Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), razvila je online Kalkulator energijske efikasnosti kako bi pomogla građanima BiH da saznaju koliko energije i novca mogu uštedjeti primjenom visoko energijski efikasnih tehnologija. Vlasnici stanova i kuća sada mogu samostalno izračunati potencijalne uštede i saznati uz pomoć kojih tehnologija povećati energijsku efikasnost doma i smanjiti zagađenje zraka.
EBRD GEFF obezbjeđuje sredstva za povećanje energijske efikasnosti stanova i kuća uz EU poticaj do 20%. Finansiranje se vrši preko lokalnih partnerskih finansijskih institucija: UniCredit banka Mostar, UniCredit banka Banja Luka, Sparkesse banka, Partner MKF, ProCredit banka, MK Mikrofin, Intesa Sanpaolo Banka i MF MI-BOSPO.
Kako bi lista zelenih proizvoda koji ispunjavaju uslove za finansiranje bila dostupna svim građanima BiH, EBRD je razvila Tehnološki selektor, online katalog visoko energeijski efikasnih tehnologija.
Do sada je u BiH više od 4.500 domaćinstava unaprijedilo energijsku efikasnost domova putem GEFF programa. EBRD GEFF program se provodi uz podršku Evropske unije (EU), Federalnog ministarstva finansija Austrije (BMF) i Investicijskog okvira za zapadni Balkan (WBIF).