"To je bilo kao u filmovima. Gledao sam kako se nadmeću za plijen i međusobno bore. Sve sam to promatrao iz svoga dvorišta. Jači jastreb je odnio mog najboljeg goluba u svojim kandžama, a svom rivalu nanio povrede po glavi i tijelu. Sreća je samo što je ovaj jastreb koji je kod mene pao u blizini moga dvorišta. Uzeo sam ga i unio u kuću, ušio mu rane na glavi i tijelu te dao lijekove koje dajem i svojim golubovima kada ih ozlijede grabljivci poput jastreba ili sokola", govori Zdenko dok drži prelijepog jastreba u svojim rukama.
Travnički golubar vjeruje kako će se ptica brzo oporaviti.
"Prilično brzo se oporavlja. Vidite da od borbe još ima tragova krvi na glavi i po tijelu. Mislim da će se do proljeća potpuno oporaviti, a onda ću ga pustiti u prirodu neka se pari", dodaje Zdenko.
Njemu nije prvi put da spašava ranjene ptice grabljivice.
"Naravno, bilo je tu i orlova, sokolova, ali glavni je problem što ih nitko ne želi. Nudio sam zoološkim vrtovima u Sarajevu i Doboju da ih prihvate, odnosno udome, ali oni te ptice ne žele. U BiH nemamo neku krovnu organizaciju koja bi brinula o ovim zaštićenim vrstama grabljivica, pogotovo kada stradaju. U susjednoj Hrvatskoj imate čak i kliniku za orlove, sokolove i druge grabljivice. Ja ne mogu ništa s njim učiniti. Ne mogu ga registrirati, prstenovati, trenirati pa otići negdje na natjecanje. Kod nas je to jednostavno prepušteno na 'milost i nemilost' pojedincima", tvrdi Zdenko.