Podvig za historiju
3

Hojac i Brugger se popeli na tri kultna švicarska vrha i oborili rekord star 21 godinu

Piše: D. B.
Švicarac Nicolas Hojac i Austrijanac Philipp Brugger postavili su novi brzinski rekord u švicarskim Alpama tako što su ostvarili jedan od najlegendarnijih alpinističkih podviga kada je riječ o izdržljivosti. Oni su se popeli sjevernim stranama Eigera, Möncha i Jungfraua, tri kultna i najizazovnija vrha u Bernskim Alpama, za samo 15 sati i 30 minuta.

Izazov su Hojac i Brugger uspješno realizovali 5. aprila ove godine, a njihov cilj je bio da savladaju sva tri vrha za manje od 24 sata. Time su srušili dugogodišnji rekord od 25 sati, koji su postavili švicarski alpinisti Ueli Steck i Stephan Siegrist 2004. godine, a koji se smatraju pionirima na ovom polju.

Pod zajedničkim nazivom "Bernska trilogija", tri vrha se izdižu iznad regije Bernski Oberland u Švicarskoj. Svaka planina predstavlja svojevrsni test specifičan za teren, no pravi test zapravo leži u njihovom povezivanju u jedan neprekidni izazov te prelazak značajne vertikalne udaljenosti preko stijena, snijega i leda, a sve to na velikoj visini uz minimalni odmor.

Hojac i Brugger su započeli svoj uspon u potpunom mraku u 01:00 sati počevši od Eigera (visina 3.967 metara), najozloglašenijeg vrha od pomenuta tri, koji je poznat po svojoj zastrašujućoj sjevernoj strani visokoj 1.800 metara. Koristeći Heckairovu rutu nazvanu po penjaču koji se prvi popeo na vrh 1938. godine, oni su uspon kompletirali za samo pet sati i 43 minute. Za ovaj uspon je amaterskim penjačima obično potreban jedan do dva puna dana.

Nakon petominutne pauze su se spustili u podnožje Möncha (visina 4.107 metara) i uhvatili se u koštac s Lauperovom rutom, historijskom linijom koja je prvi put korištena za uspon 1932. godine. Na jednoj dionici poznatoj kao Schulterstand, što je njemački izraz koji znači "stajanje na ramenu", a koji se odnosi na ranu tehniku penjanja prema kojoj je jedan planinar stajao na ramenima drugog, morali su improvizirati nakon što su otkrili da im nedostaje gurtna, ključni dio opreme za sidrenje užeta.

"Zahvaljujući kreativnim tehnikama i timskom radu, uspjeli smo završiti ovu dionicu", rekao je Hojac.

Nakon što su stigli do Jungfraujocha, planinske željezničke stanice smještene između Möncha i Jungfraua, partneri u ovom podvigu su napravili kratku pauzu. Tu su im radnici zaduženi za održavanje objekata Stanica za istraživanje na velikim visinama pripremili iznenađenje, ukusan pomfrit koji im je dao novu energiju za uspon na treći vrh.

Posljednji uspon dana bio je Jungfrau visok 4.158 metara. Uprkos iscrpljenosti, dvojac je stigao na vrh u 16:30 sati i tako završio dan napornog penjanja u različitim uslovima. Nevjerovatni izazov su Hojac i Brugger realizovali za samo 15 sati i 30 minuta, što je gotovo 10 sati brže u odnosu na prethodni rekord.

"Ovaj rekord mi djeluje potpuno nadrealno. Bili bismo veoma zadovoljni i s 19 do 21 sat, no činjenica da smo uspjeli za manje vremena od toga pokazuje da smo često sposobni za više nego što mislimo", kazao je Hojac.

Ovaj podvig predstavlja veliki povratak za Bruggera, koji je samo godinu ranije imao veliki zdravstveni problem.

"Bio je to zaista emotivan trenutak za mene. Željeli smo realizovati ovaj projekt zajedno, no zadobio sam perforaciju crijeva. Nisam mogao ni pomisliti da ću stajati na vrhu Jungfrau s Nicom samo godinu kasnije", izjavio je on.

Za Hojaca ovaj podvig također ima posebnu važnost. Prethodni rekorder Ueli Steck je bio njegov blizak prijatelj, partner u penjanju i mentor. Steck je bio poznat kao "Švicarska mašina" zbog svoje izdržljivosti i preciznosti, kao i jedan od najuspješnijih brzih penjača u historiji. Nažalost, preminuo je tokom ekspedicije 2017. godine.

"Ueli i Stephen su bili pioniri u to vrijeme. Uvijek je najteže ljudima koji nešto uspiju prvi, a što je još važnije, ideja je bila njihova", dodao je Hojac za kraj.