Koliko dugo oprana odjeća može ostati u mašini prije nego poprimi neugodan miris
![Foto: Shutterstock](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250211110.jpg?v=1)
Iako je najbolja praksa stavljanje odjeće u sušilicu ili na štrik za sušenje veša odmah nakon završenog ciklusa pranja, mokra odjeća općenito ne bi trebala ostati u mašini duže od osam sati. U nekim slučajevima, moguće je i da odjeća i do 12 sati ne razvije neugodan miris.
Važno je istaknuti da se plijesan razvija u toplim i vlažnim okruženjima, a mašina za pranje veša je idealno mjesto za to. Kako bakterije rastu, proizvode organske spojeve odgovorne za neugodan miris.
Stručnjakinja za čišćenje i naučnica Mary Gagliardi napominje da faktori kao što su nivo prljavštine, deterdžent, temperatura vode za pranje, dodatna ispiranja i upotreba izbjeljivača mogu utjecati na to koliko će odjeća biti čista i koliko dugo može stajati u mašini.
Ako perete odjeću s izbjeljivačem, možete je duže ostaviti u mašini. Međutim, to se uglavnom odnosi na čarape, plahte, donji veš, majice i kuhinjske krpe.
S druge strane, peškiri zbog svoje debljine i visoke sposobnosti upijanja, zadržavaju vlagu duže od ostale odjeće. Ovo povećano zadržavanje vlage čini ih naročito sklonima plijesni i razvoju bakterija ako se ostave u mašini.